Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzkazy pro lháře: Ať skončí. Za to by mě lidé vypráskali z radnice

Česko

  6:00
PRAHA - Čeká Michala Haška a spol. konec ve stranických funkcí, nebo se pětici sociálních demokratů, kteří lhali o povolební schůzce s prezidentem, podaří své místo v ČSSD uhájit? Ve čtvrtek o tom rozhodne grémium strany. Server Lidovky.cz se před schůzí zeptal sociálních demokratů, zda a případně jaký trest by měl jejich kolegy potkat.

Jeroným Tejc a Michal Hašek před volebním stáběm ČSSD. foto: MAFRA: Dan Materna

Kromě budoucnosti Michala Haška, Jeronýma Tejce, Zdeňka Škromacha, Jiřího Zimoly a Milana Chovance, kteří se zúčastnili sobotní schůzky v Lánech, bude grémium ČSSD (předseda strany, místopředsedové a předsedové poslaneckého a senátorského klubu, pozn. red) řešit i otázku s tím úzce související: kdo utvoří vyjednávací tým, který povede jednání o nové vládě.

Hašek a spol. už ve středu prohlásili, že se nechystají rezignovat na své funkce. Jihomoravský hejtman a 1. místopředseda strany omlouvá své lhaní tím, že jen ctil dohodu účastníků, že setkání bude neveřejné. Škromach či Tejc pro změnu argumentují tím, že nelhali, pouze prý schůzku nechtěli komentovat.

K TÉMATU:

Co si o tom myslí politici ČSSD? A jak by se podle nich pětice sociálních demokratů měla nyní zachovat? Odpovědi zjišťoval server Lidovky.cz.

Jiří Dienstbier přišel podpořit svého kolegu Bohuslava Sobotku.

Jiří Dienstbier, stínový ministr spravedlnosti ČSSD
"Zcela jistě by měli vyvodit odpovědnost a přinejmenším odejít ze všech stranických funkcí. Na předsednictvu jsme se jich opakovaně ptali, jestli nám řeknou, jak to bylo se schůzkou. Oni to opakovaně zapírali a vykrucovali se. Michal Hašek v úterý v přímém televizním přenosu opakovaně v této věci lhal. Myslím, že to není nijak omluvitelné. Nějaké vykrucování, že nechtěl, že se omlouvá, to nestačí. Je potřeba vyvodit osobní odpovědnost. Když někdo tímto způsobem připravuje puč ve vlastní straně, připravuje svrhnutí vlastního předsedy a podvod na voliče, doopravdy nemůže reprezentovat ČSSD. Musím uznat, že pan Chovanec alespoň řekl popravdě, jak to bylo, narozdíl od těch čtyř dalších, kteří schůzku popírali."

"Své kroky by měli zvážit všichni, kdo se podíleli na rozhodnutí předsednictva, měli by se zamyslet, do jaké míry mohou prezentovat své regiony. Všichni velmi závažně poškodili ČSSD," dodal Dienstbier. 

Petr Vícha, předseda senátorského klubu ČSSD

Petr Vícha, předseda senátorského klubu ČSSD
"Kdo takto lhal a byl na takové schůzce, aniž to přiznal, by měl ve vedení strany skončit. Jaká bude jejich další budoucnost, zda se očistí, to je další věc. Jak důvěryhodní budou jako poslanci, to je na jejich svědomí." 

Martin Starec, místopředseda ČSSD pro hospodaření

Martin Starec, místopředseda ČSSD pro hospodaření
"Na grémium jdu s tím, že si vyslechnu jejich už snad poslední verzi v té věci. Jsem přesvědčen o tom, že v sobě musí najít odvahu a zachovat se čestně. A jistě vědí jak. Považuji je za dospělé a předpokládám, že se rozhodnou tak, aby to bylo ve prospěch sociální demokracie, abychom mohli plnit náš program."

Jan Hamáček, poslanec ČSSD

Jan Hamáček, poslanec ČSSD
"Musí se to vyřešit na politickém grémiu, to je evidentní. Můj názor je ten, že pokud někdo nemluvil pravdu, tak by asi měl důsledek vyvodil měl. A pokud vím, tak pravdu nemluvil pan Hašek."

K TÉMATU:

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek

Jiří Běhounek, hejtman, nestraník za ČSSD
"Já jsem ve svém životě zaregistroval lhaní na mnoha úrovních, i těch nejvyšších. To se musí rozhodnout oni, do jaké míry to považují za závažnou záležitost. Do záležitostí ČSSD já jako nestraník nebudu v tuto chvíli zasahovat. Nebudu radit, co má kdo dělat. To bych stejně tak mohl radit panu Dienstbierovi, aby přestal rozdělovat stranu výkřiky, které jsou někdy až za hranou, a panu Sobotkovi, aby taky řekl, že to nebylo vítězství. A to já dělat nebudu."

Zleva starosta Náchoda Jan Birke, Milan Urban a Zdeněk Škromach

Jan Birke, poslanec ČSSD
"Já jsem starosta Náchoda a ti lidé to nechtějí poslouchat. Nerozumějí tomu. My musíme složit vládu. Jsem bytostně přesvědčen o tom, že klub musí stát v jednom šiku a být jednotný. Nemůžeme se dál dělit na křídla. Já bych tuto situaci na radnici nepřipustil. Lidé by mě vypráskali bičem během několika minut. Nebo bych příště nedostal ani hlas. Nefungovalo by to. Nesmíme tu situaci dále eskalovat. Zásadní je dohoda, žádné další hádky a výhružky. Byla chyba, to co se stalo." 

Milan Štěch

Milan Štěch, senátor za ČSSD
"Ti lidé se spolu po počátečním sebezapření mohou nějak znovu sžít a pracovat spolu. Ale ti, co to způsobili, musí dát najevo, že si jsou své chyby vědomi. Zklamali. Já také sedím na plénu Senátu, vedle mě sedí pan Škromach a není to nejpříjemnější chvíle v našich vztazích a životech, ale musíme se chovat profesionálně. Já třeba - a on to ví - veřejně prohlašuji, že by měl odejít z vedení sociální demokracie, ale to neznamená, že by měl odejít ze Senátu. 

Zejména proto, aby se situace zklidnila, měli by ti lidé sami odejít ze stranických funkcí. Zatím se jim nechce, uvidíme. Já myslím, že to bude mít vývoj. Zvolili taktiku malých ústupků. Myslím si, že by měli odejít co nejdříve, ještě před ÚVV. Měli by se zachovat čestně. Jinak by nadále poškozovali sociální demokracii. Pokud si to neuvědomí, ukázali by, že nejsou schopni sebereflexe, a to by možná skončilo ještě hůře. Přál bych si, aby zvážili, jestli se situace od úterý velmi neposunula. Dostalo se na světlo boží, že schůzka byla a oni někteří mlčeli a někteří lhali." 

Jaroslav Krákora, poslanec ČSSD
"Jednání klubu bylo netradiční. Tyto věci jsou choulostivé. Byl jsem zklamaný. Mohlo by to znamenat poškození celé strany a to si nemůžeme dovolit. 

Není řešení odstranit z klubu Michala Haška, řešení se musí hledat v komunikaci. Pokud někdo chce dát funkce k dispozici, ať to udělá celé vedení. Ale myslím, že ta situace tak vyhrocená nebude. Pevně věřím, že se zklidníme a vše zvládneme."

KRIZE ČSSD NA SERVERU LIDOVKY.CZ

ROZVRAT ČSSD PO VOLBÁCH:

HAŠEK VERSUS SOBOTKA:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

JAKÉ KOALICE S ČSSD SE NABÍZÍ?

Mohlo by vás zajímat