Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klausovi se budou soudit o byty

Česko

  15:08
PRAHA - Pražské stavební bytové družstvo rozšířilo žalobu na prezidenta republiky Václava Klause a jeho ženu Livii. Chce se soudit o dva byty v Praze-Libni, které od něj manželé Klausovi v roce 2000 koupili. Družstvo tvrdí, že byl pro něj prodej nemovitostí nevýhodný.

Manželé Klausovi.

Doposud přitom zpochybňovalo pouze prezidentova práva na jeden z bytů, který na něj a jeho manželku převedl šéf kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny Ivan Přikryl.

U Obvodního soudu pro Prahu 8 snaží družstvo dosáhnout toho, aby soudce prohlásil kupní smlouvy na byty za neplatné. Klausovi totiž podle Lurieho zaplatili za nemovitosti méně, než byly jejich pořizovací náklady. Navrhl proto nechat dohody znalecky přezkoumat. "Rozdíl v ceně bude podle mě kolem jednoho milionu korun mezi cenou obvyklou a cenou, za kterou to bylo prodáno," uvedl předseda představenstva bytového družstva Michal Lurie.

Oba byty prodalo prezidentovi s manželkou družstvo v době, kdy byl jejím předsedou Karel Vašíček. Ten podle Lurieho organizaci tuneloval. "Policie konstatovala, že porušil povinnosti při správě cizího majetku, ale protože je mrtvý, nelze ho stíhat," řekl. Třípokojové byty koupili Klausovi každý za zhruba 1,250.000 korun, později je přestavěli na jeden šestipokojový.

Kromě nízké ceny nesouhlasí podle předsedy ve smlouvách ani výměra nemovitostí.

Právník manželů Klausových Radim Boháč se dnes k novému žalobnímu návrhu nechtěl vyjadřovat s tím, že si ho musí nejdřív nastudovat. Původní žalobu, podle které na prezidenta a jeho ženu Přikryl neoprávněně převedl jeden z bytů bez souhlasu své manželky, však Klausovi odmítají.

Klausovi koupili práva k převedení bytu
Spor s prezidentským párem začalo vést družstvo poté, co se na něj koncem roku 2007 obrátila Růžena Přikrylová. Podle Lurieho nemohla nemovitost nalézt v katastru. Následně zjistila, že její manžel, spolupracovník předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, prodal v roce 1998 manželům Klausovým práva, která počítala s budoucím převedením bytu do vlastnictví. Přikrylová však tvrdí, že nemovitost byla společným majetkem jejím a jejího muže a manžel jí o prodeji nic neřekl.

"Soud konstatoval, že dohoda o převodu práv a povinností mezi Přikrylem, Klausovými a družstvem byla neplatná," prohlásil Lurie. Podle něj však bylo možné prezidenta s manželkou kvůli této smlouvě žalovat pouze tři roky po jejím podpisu. Proto žalobu rozšířil.

Předseda představenstva bytového družstva zpochybnil také celý projekt výstavby libeňských bytů, které byly dokončeny v roce 1996. Podle Lurieho v domě bydlelo 30 prominentů, kteří platili nájem 1000 korun měsíčně včetně poplatků. Ve skutečnosti je prý družstvo dotovalo.

Klaus nyní jako hlava státu bydlí ve vile v areálu Pražského hradu. Kromě toho vlastní několik nemovitostí: byt šest plus dva v Praze-Libni, řadový dům v Praze-Kobylisích, byt dva plus jedna v Peci pod Sněžkou a chalupu v Prudicích na Táborsku v jižních Čechách.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat