Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klíčový svědek proti Rittigovi čelí dalšímu obvinění. Je to pomsta, tvrdí

Vladimír Sitta převzal v Praze Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci pro rok 2013. Ocenění byla předána při příležitosti Mezinárodního dne boje proti korupci.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Sitta převzal v Praze Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci pro rok 2013. Ocenění byla předána při příležitosti Mezinárodního dne boje proti korupci. | foto: ČTK

PRAHA Tvrdý boj na pozadí 17 haléřové kauzy kolem pražského dopravního podniku graduje. Policie rozšířila Vladimíru Sittovi mladšímu, hlavnímu svědkovi proti lobbistovi Ivo Rittigovi, obvinění kvůli tunelování papírny Neograph. Firmu měl připravit bezmála o 5,5 milionu korun. Sitta však za krokem vidí pomstu kvůli nové výpovědi proti mocnému lobbistovi a účelové kroky Jana Janků, podle Sitty prodloužené Rittigovy ruky v papírně Neograph.

Vladimír Sitta mladší přivedl policii na Rittigovu stopu, sám se však předloni ocitl v pozici obviněného. Spolumajitel papírny Neograph Jan Janků, obviněný v 17 haléřové větvi kauzy a podle kriminalistů nastrčený Rittigův muž, na Sittu mladšího totiž dal trestní oznámení kvůli tunelování Neographu. A policie ho vyslyšela. Sittu mladšího s otcem a jejich advokátem Martinem Kohoutem obvinila ze zneužití informace a postavení v obchodním styku.

ČTĚTE TAKÉ:

Zjednodušeně řečeno, Sittové za pomoci Kohouta založili společnosti Nanograph a Avium Partners. Obě se stejným předmětem podnikání jako Neograph. Prostřednictvím nich pak měli Neograph pomocí fiktivních faktur či využívání prostředků připravit o částku šplhající až ke 3 milionům korun. Podle policie zneužili přístup do vedení Neographu.

Týden po obvinění Rittiga, Janků a dalších třech osob v hlavní větvi kauzy ale přichází zatím nejvážnější rána pro Sittu mladšího. Kriminalisté mu 19. února rozšířili předchozí obvinění, opět kvůli vyvádění peněz z Neographu, opět prostřednictvím společnosti společnosti Avium Partners. Jako první o tom informovalo Právo.

Sitta v roce 2010 Avium Partners postavil do obchodního vztahu mezi Neograph a bratislavskou tiskárnu cenin Prompt, dodavatele papírny. Na Slovensku se podle obvinění dohodl na navýšení ceny zakázek pro Neograph, přičemž rozdíl inkasovala firma Avium Partners. "Vystavil, či nechal vystavit faktury za fiktivní plnění, zprostředkování obchodních případů na společnost Prompt jako odběratele služby," stojí v usnesení o zahájení trestního stíhání Sitty mladšího, které má server Lidovky.cz k dispozici.

Jan Janků

Jan Janků

Sitta s Avium Partners měli Neograph připravit skoro o 5,5 milionu korun."Společnost Prompt na základě požadavků Neographu vypracovala k jednotlivým obchodním případům cenovou nabídku, která obsahovala veškeré náklady společnosti Prompt. Ta pak obdržela ústní informaci, o jakou částku má Prompt upravit a navýšit cenovou nabídku. Upravenou nabídku pak poslali do společnosti Neograph. Po dodání vyrobené zakázky ji pak společnost Prompt vyfakturovala společnosti Neograph a rozdíl mezi první cenovou nabídkou a dohodnutou druhou cenovou nabídkou zaslala na účet společnosti Avium Partners," citují vyšetřovatelé z výpovědi tehdejšího šéfa bratislavské tiskárny.

Česká strana požádala kvůli vyšetřování Slovensko o právní pomoc. "Z jejích výsledků bylo zjištěno, že na základě zprostředkovatelské smlouvy společnost Avium Partners vystavila v roce 2010 a 2011 celkem 12 faktur, z nichž u devíti případů se jednalo o objednávky společnosti Neograph," píše se v  dokumentu.   

Podle Janků je zřejmé, že Sitta na papírně Neograph parazitoval a obohatil se na jejích výdělcích. "Podle Janků se jedná jednoznačné zneužití postavení Sitty jako statutárního a obchodního ředitele společnosti Neograph," píše se v usnesení.

Zcela odlišnou verzi však nabízí sám Sitta mladší, další obvinění je podle něj pomstou za výpověď proti Rittigovi. "Jel jsem 20. ledna svědčit na protikorupční policii, ale odmítl jsem to. Bál jsem se dalších žalob a účelových trestních stíhání," řekl serveru Lidovky.cz.

Názor změnil až po zadržení Rittiga. "Dodalo mi to důvěru a vypovídal jsem. Stačili jim ale pouze tři pracovní dny, aby si něco vymysleli," tvrdí Sitta. Obvinění podle něj stojí pouze na tvrzení Janků. "To, co mi kladou za vinu, se stalo až po tom, co jsem šel vypovídat na protikorupční policii. Musel bych být úplný idiot, abych něco takového dělal, když každým dnem měla policie do papírny dorazit," argumentuje.

Ivo Rittig se po propuštění usmíval.

Ivo Rittig se po propuštění usmíval.

Jak tedy zní příběh ze Sittovy perspektivy? "Pan Janků chtěl po podepsání smlouvy s dopravním podnikem kvůli vysoké ceně obejít dohodu se Státní tiskárnou cenin, že veškeré produkty bude odebírat výhradně od nich. Požádal mě kvůli mým dobrým vztahům se společností Prompt, abych věc diskrétně dojednal. Všichni na tom získali," popisuje manažer.

Zmanipulované jsou podle Sitty i úryvky z výpovědi šéfa slovenské tiskárny. "Je třeba ji přečíst celou, vytáhli ji z kontextu. On tam samozřejmě říkal věty, že o tom Janků věděl, jenže to se jim nehodí," míní Sitta.

Kdo je kdo v kauze obvinění Rittiga

  • Ivo Rittig - lobbista, na jehož kontech podle policistů končily miliony z dopravního podniku, podle nového zjištění policie kontroloval papírnu Neograph i dění uvnitř DP
  • Peter Kmeť - majitel offshorové firmy Cokeville Assets, která od papírny Neograph dostávala 17 haléřů z každé jízdenky. Dosud neurčenou částku z nich měla posílat Rittigovi
  • Jan Janků - ředitel papírny Neograph, podle vyšetřovatelů plnil pokyny Rittiga a spol., je podepsán pod kontraktem na jízdenky
  • David Michal - právník a společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Šachta&Partners, podílel se na nevýhodné smlouvě mezi DP a Neographem, zároveň zastupoval Cokeville Assets i Rittiga, podle policie se částečné podílel na finančních tocích v kauze
  • Marek Stubley - další právník MSB Legal, stejně jako Michal částečně kontroloval finanční toky mezi DP, Neographem, Cokeville Assets a Rittigem, podílel se na vyhotovení nevýhodných smluv
  • Jan Valtr - policie ho neobvinila, fungoval ale podle ní jako Rittigova spojka uvnitř DP

Nic zvláštního nevidí ani na tom, že si vedle angažmá v Neographu založili další firmy. "Otec je papírák, jeho to baví a v tom komplexu ve Štětí je několik výroben, včetně jedné na speciální papír. Když se uvolnila, rozhodl se jí obnovit. Technologie s Neographem ale nejsou kompatibilní," přibližuje důvod založení Nanographu.

Avium Partners podle něj naopak vznikla čistě z praktických důvodů, navíc na návrh Janků. "Dohodli jsme se, že mě převede na IČO, aby snížil náklady. Pomohl mi založil 'eseróčko', snížil mi o dvě třetiny mzdu a pracovní úvazek. Mzdu jsem si dorovnával zprostředkovanými obchodními případy. Přistoupil jsem na to již s vědomím, že jsem za sebou měl oznámení na protikorupční policii," tvrdí Sitta.

S otcem argumentují, že veškerá obvinění jsou snahou je znevěrohodnit jako klíčové svědky v kauze tunelování dopravního podniku. Sitta na něj upozornil policii v roce 2009 a předal jí důkazy, za což ho loni protikorupční fond ocenil šekem na 264 tisíc korun.

V kauze policie v říjnu 2013 obvinila celkem pět lidí. Kromě Janků, bývalého ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka, bývalého ekonomického náměstka Iva Štiku nebo Petera Kmetě, který vede firmu Cokeville Assets se sídlem v Karibiku.

Druhá vlna obvinění dosáhla až na mocného lobbistu Ivo Rittiga. Právě u něj podle obvinění končily miliony vyvedené z pražského dopravního podniku. Kvůli praní špinavých peněz je s ním obviněn  opět Kmeť a Janků, ale také advokáti z kanceláře MSB Legal David Michal a Marek Stubley. Všichni jako organizovaná skupina Neograph ovládali a z dopravního podniku přes něj vyváděli peníze.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!