23. října 2018 17:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koalici v Liberci vytvoří nejspíš Starostové, ANO a ODS. Budou mít 31 z 39 mandátů

Lídr Starostů pro Liberecký kraj Jaroslav Zámečník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr Starostů pro Liberecký kraj Jaroslav Zámečník. | foto: ČTK

LIBEREC Koalici v Liberci nejspíš vytvoří vítězní Starostové pro Liberecký kraj, ANO a ODS. Zástupci stran v úterý podepsali dohodu o společném postupu. Koalice bude mít v zastupitelstvu 31 z 39 mandátů.

„Dohoda by měla vyústit v podpis koaliční smlouvy do konce října,“ řekl v úterý lídr starostů Jaroslav Zámečník. Podpisem se podle něj strany zároveň zavázaly k tomu, že nebudou jednat s žádným jiným politickým subjektem.

V Liberci uspělo pět ze 12 kandidátek. Starostové získali 16 mandátů, druhé ANO 11 a třetí Změna pro Liberec šest. ODS bude mít čtyři zastupitele a dva Liberec otevřený lidem (LOL). V předchozím volebním období v Liberci vládla vítězná Změna pro Liberec se zastupiteli zvolenými za ANO. Jejich vládnutí ale minimálně poslední dva roky provázely velké spory.

Starostové původně chtěli vytvořit čtyřkoalici, LOL ale odmítá společnou s ODS. Spolupráci s ODS před týdnem odmítlo i liberecké ANO, to ale nakonec názor změnilo. Starostům by k většině stačila dvojkoalice s ANO či ODS, chtějí ale vytvořit koalici minimálně tří stran, což podle svých dřívějších vyjádření považují za stabilnější formu vládnutí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!