130 let

Komunismus ano, nacismus ne

Česko

Ruská Nacionálně-bolševická strana využívá komunistických symbolů srpu a kladiva, navíc připomínajících svastiku.

Ruskému soudu to ale nevadí. MOSKVA/PRAHA Většina Rusů podle sociologů zásadně odmítá srovnávat nacismus s komunismem. Potvrzuje to i včerejší rozhodnutí petrohradského soudu, který projednával sledovanou kauzu symboliky na tričkách mladých příslušníků Nacionálně-bolševistické strany Ruska.

Soudci rozhodli, že jde o symboly komunistické, nikoliv nacistické, a proto se mládež demonstrací srpů a kladiv, byť v nezvyklém černobílém provedení připomínajícím svastiku, ničeho nedopustila. Podle obránců lidských práv, kteří včera komentovali rozhodnutí soudu, ale podobnost „komunistického nářadí se svastikou“ není náhodná.

Rozpad SSSR? Chyba V Rusku není nic, co se týká komunismu, zakázané. Vedoucí představitelé státu dokonce na komunistické, sovětské období vzpomínají s láskou. Například premiér Vladimir Putin hlásá, že rozpad sovětského impéria „byla největší tragédie minulého století“. Neochotu přiznat zločinnost komunistického režimu, který i podle oficiálních zdrojů připravil o život miliony občanů SSSR, demonstrovalo v minulém týdnu i ruské ministerstvo zahraničí. To, že americký prezident George Bush srovnal německý fašismus a sovětský komunismus, podle ruských diplomatů „urazilo veterány Velké vlastenecké války“. Ve zvláštním prohlášení ministerstva Rusové jednoznačně odmítají vnímat nacismus a komunismus jako „jedno a totéž zlo XX. století“, i když připouštějí jisté zneužívání moci a neoprávněnou tvrdost sovětského režimu na domácím poli. „Právě SSSR rozhodl o vítězství nad německým fašismem, právě díky SSSR, hrdinství sovětských lidí byla Evropa zachráněna před nacistickou okupací a otroctvím,“ stojí v dokumentu. Komentátoři nezávislých internetových vydání poukazují na to, že reakce ministerstva zahraničí se dala očekávat, stejně jako rozhodnutí petrohradského soudu. Ostatně podobně negativně Moskva nedávno reagovala na zákaz komunistických symbolů v Litvě. Nostalgie po SSSR je vlastní většině ruských občanů a je de facto nostalgií po imperiální velmoci.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Autor: Petra Procházková