15. října 2012 16:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komunistům roste chuť, Remek zváží kandidaturu na prezidenta

Vladimír Remek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Remek | foto: Lidové noviny

PRAHA Vítězství komunistů v krajských a senátních volbách má další důsledek. Poslanec Evropského parlamentu a první československý kosmonaut Vladimír Remek příští týden ve středu oznámí pracovní komisi komunistické strany, zda je ochoten za KSČM kandidovat na funkci prezidenta republiky.

Podle předsedy stranické komise pro výběr kandidáta Pavla Kováčika komise s Remkem, který dostal od regionálních organizací KSČM nejvíc nominací, jednala a on si vzal čas na rozmyšlenou právě do středy příštího týdne. Bude-li Remkovo rozhodnutí kladné, což se očekává, pak jeho nominaci projedná ve čtvrtek 25. října stranický výkonný výbor a definitivně rozhodne ústřední výbor, který je nejvyšším orgánem strany mezi sjezdy, na svém zasedání v sobotu 27. října, uvedl Kováčik.

PRŮZKUM:

Komunisté jsou poslední parlamentní stranou, která ještě o svém prezidentském kandidátovi nerozhodla. V kuloárech KSČM se také hovořilo o tom, že by komunisté mohli podpořit některého levicového kandidáta, například expremiéra a čestného předsedu Strany práv občanů - zemanovců Miloše Zemana nebo kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa ale o podpoře pro tyto kandidáty s komunisty nikdo nejednal. Komunistický kandidát by mohl podle pozorovatelů odebrat hlasy Zemanovi, a snížit tak jeho náskok před Dienstbierem.

Vladimír Remek (vpravo) před svým kosmickým letem v roce 1978

Vladimír Remek (vpravo) před svým kosmickým letem v roce 1978

Rudá záře nad kraji

V průzkumech různých agentur se zatím jako favorité prezidentské volby jeví bývalý premiér Jan Fischer a právě Miloš Zeman. Filip již dříve řekl, že se komunisté rozhodnou podle výsledku voleb pro nejvhodnějšího kandidáta, který by reprezentoval KSČM a její široké zapojení do občanské společnosti. Krajské volby dopadly pro KSČM příznivě a předčily očekávání jejích lídrů. V některých médiích se píše o "rudé hrozbě" či o "rudé záři nad kraji". Šéf KSČM hovoří o nové etapě odpovědnosti komunistické strany.

Kromě Remka navrhovaly regionální organizace KSČM také bývalou soudkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou, která nikdy neřekla, že by chtěla kandidovat, či podnikatele v cestovním ruchu Tomio Okamuru, přestože kandidaturu zatím neohlásil.

Mezi navrhovanými osobnostmi se objevil také český profesor ekonomie Milan Zelený, který působí na Fordham University v New Yorku, ale také na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Ani on neuvedl, že by měl v úmyslu se ucházet o funkci českého prezidenta. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) vyhlásil prezidentské volby na 11. a 12. ledna. Kandidáti musí odevzdat přihlášky nejpozději do 6. listopadu. Druhé volební kolo se bude konat dva týdny po kole prvním.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
OBRÁBĚČ KOVŮ - FRÉZAŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč