• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Konec textilky mění osudy

Česko

PROSTĚJOV Jsou to mizivé vyhlídky. „Hledají mistry, svářeče, makléře, ale obyčejná ženská nemá moc šanci,“ hodnotí svoje možnosti znovu uspět při hledání práce paní Renata z Prostějova. Její zaměstnavatel OP Prostějov, největší oděvní firma v Česku, včera skončil v konkurzu. Paní Renata si stejně jako šest stovek dalších zaměstnanců firmy převzala výpověď už v pátek. Vyučená švadlena pracovala ve firmě poslední čtyři roky, celkem však s přestávkami na mateřskou spojila s textilkou svůj život na jedenáct let. Včera se zaevidovala na úřadu práce. „Místa pro švadleny jsem v jejich nabídce viděla dvě, to je neuvěřitelné. A nás je, raději ani nepočítat,“ dodává.

Rozvedená žena bydlí v domku zatíženém hypotékou a živí ještě mladší z dětí, které studuje na vysoké škole. „Do školy dojíždí, takže musím připočítat i peníze na dopravu,“ podotýká. „Dokončit školu ale musí, bez bakalářského titulu není dneska nikdo nic. Vždyť to vidím na sobě,“ říká.

Pokračování na straně 15

Konec textilky mění osudy

Dokončení ze strany 1

Pravidelný měsíční příjem jí bude citelně chybět. S odstupným prý zatím v dohledné době paní Renata počítat nemůže. „Tím, že je společnost v insolvenci, tak na něj nemáme nárok a budeme ho muset vymáhat po úřadu práce. Říkají, že navíc ale stejně dostaneme jen maximálně polovinu částky, na niž máme nárok ze smlouvy. Takže namísto šedesáti nějakých třicet pětatřicet tisíc. Ta chybějící suma, to bude pro každého z nás pěkná pálka,“ říká. Až dosud měla přitom docela hezký plat. V oddělení, kde byla zaměstnaná, se kladl důraz na preciznost a pečlivost, domů si měsíčně nosila kolem dvanácti tisíc korun. Že by se sama pustila do podnikání, o tom neuvažuje. „A v čem by to tak asi mělo být?“ odpoví na otázku na otázkou.

Nejhůře na tom budou podle ní hlavně ty její kolegyně, které pečují o malé děti. „Pokud mají chlapa, který má práci, tak to ještě zvládnou. Pokud jsou ale samy, zadlužené, tak bych se nedivila, kdyby některá nakonec musela skutečně jít šlapat chodník. A nikdo by jim to nemohl mít za zlé,“ míní.

To, že podnik má potíže, bylo jasné prý už několik měsíců. „Minimálně od zimy, práce bylo čím dál méně. Pokud to srovnám s minulostí, když se firmě dařilo, tak dokonce výrazně méně. Tušila jsem, že se neblíží nic dobrého,“ vzpomíná paní Renata.

Sama je ale odhodlaná se nevzdat. „Dopeču buchtu, sednu k počítači a budu na internetu hledat práci,“ naplánovala si program na včerejší večer.

Ochotná je vzít takřka cokoliv, na druhé straně ji ale limitují zdravotní problémy. „Mám částečné pracovní omezení, takže nemůžu osm hodin stát nebo sedět za mašinou. Snad se mi poštěstí najít pro začátek nějakou brigádu, to by hodilo aspoň nějakou korunu,“ počítá. Zatím však nerezignuje: „Musíme se s tím nějak porvat.“

Autor: