130 let

Martin Laštovka, člen Místopisné komise Rady hlavního města Prahy. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Premium

Rozhovor

Jakými pravidly se řídí pojmenování ulic? Žen je málo, ale určitě bych je netlačil na sílu, říká expert

Česko
  •   16:00

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Jak se rodí názvy nových ulic? Co je při tom zakázané a proč je relativně málo ulic pojmenovaných po významných ženách? A co se může přihodit, když se na pojmenování ulice zapomene? Nejen o tom mluví Marek Lašťovka, člen Místopisné komise Rady hlavního města Prahy, která se názvům ulic věnuje.

Lidovky.cz: Ulice v nově budované pražské čtvrti na Smíchově ponesou jména slavných žen, jež se ve 20. a 21. století zasloužily o boj proti totalitě. Hlavní bulvár bude třídou Madeleine Albrightové, významné americké političky českého původu, rodačky ze Smíchova. Jeden z parků ponese jméno filozofky Hannah Arendtové. Jak k tomu došlo?
Co se týče smíchovské čtvrti, stalo se tak spíše souhrou okolností. Ženy byly dány do popředí až v samém závěru při samotném schvalování radními Velké Prahy. Osobně považuji za důležité, aby podíl žen v názvosloví ulic rostl. Vždyť jméno ženy figuruje v Praze až na 12. místě žebříčku nejčastějšího historického pojmenování ulic. Jde o Boženu Němcovou, někde dále jsou pak Karolina Světlá a kněžna Libuše. Jinak opravdu nemají silné zastoupení. Avšak také platí, že z toho nejde udělat nějaké pravidlo, kvóty. Poblíž nově rostoucí čtvrti na Smíchově stojí Ženské domovy (budova postavená ve 30. letech 20. století jako ubytovací zařízení pro svobodné pracující ženy – pozn. red.), což je ale jen dílo náhody. Nijak to spolu nesouvisí, jak jsem zjišťoval.

Ukrajina zvažuje přejmenovat Rusko na Moskoviju. Banderova říše, zuří Medveděv

Lidovky.cz: Po čem nejčastěji bývají pojmenovány ulice?
Třetina ulic na základě jejich polohy a místa, tedy Krátká, Dlouhá, Široká, případně vedoucí k něčemu nebo za něčím. Čtvrtina je pak podle osobností, z čehož ženy tvoří zhruba pět procent. Pětina všech ulic nese název dle obcí, deset procent tvoří místní názvy a zbytek ulic nese zeměpisné názvy.

Lidovky.cz: Kdo a jak v Praze rozhoduje, po kom či po čem se nové ulice pojmenují?
Výhradně Rada hlavního města Prahy. Jde o tradiční postup už od doby, kdy existují úřední pojmenování, což je v podstatě od chvíle spojení pražských měst v roce 1784. Tento svrchovaný orgán však vždy měl k ruce nějaké poradní sbory, ten se dnes jmenuje Místopisná komise. V minulosti byl tento orgán svázán s Archivem hlavního města Prahy. A vůbec prvním, kdo se tím systematicky v rámci archivu mezi lety 1851 až 1870 zabýval, byl Karel Jaromír Erben, a to právě z popudu městské rady.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: Dominik Stein