Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pozornost se odvádí od zásadních otázek, tvrdí kandidátka na ředitele ÚSTR

Historička Muriel Blaive | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Historička Muriel Blaive | foto: ČTK

PRAHA Celý konflikt kolem vystoupení Ústavu pro studium totalitních režimů z Platformy evropské paměti a svědomí je nepřiměřeně zveličován, tvrdí kandidátka na ředitele ÚSTR a francouzská historička Muriel Blaive. Podle ní by se pozornost neměla odvádět od zásadních otázek a ústav by měl především navazovat spolupráci s uznávanými akademickými pracovišti.

Lidovky.cz: Jak se díváte na celý konflikt, kdy platforma pozastavila členství ÚSTRu kvůli údajné spolupráci několika členů vědecké rady s KSČ?
V prvé řádě si myslím, že tento konflikt je nepřiměřeně zveličován. Nechápu, proč členství v jakési virtuální iniciativě odvádí pozornost od zásadních otázek, se kterými se Ústav bude muset vypořádávat. Celá tato tzv. “Platforma”, která mimochodem sídlí v budově Ústavu, se sestává, jak známo, z jedné bývalé zaměstnankyně ÚSTRu a jejích kamarádů. Ti se snaží svou parciální vizi komunistické minulosti vnutit české společnosti jako jedinou správnou interpretaci. Odmítají autoritu ředitelky Foglové a diskreditují Ústav. Je to nezodpovědné. Poslání ředitele vidím především v tom, aby Ústav navázal spolupráci s uznávanými akademickými pracovišti v Česku i v zahraničí. Sdružení paní Winkelmannové mezi ně rozhodně nepatří.

K TÉMATU:

Za druhé, uplatňovat členství v KSČ jako kritérium zaměstnání v ÚSTRu považuji za absurdní. Chci zdůraznit, že lidé jako Petr Pithart nebo Vilém Prečan, o které se tu jednalo především, udělali pro boj proti komunistické diktatuře po roce 1968 více než všichni polistopadoví antikomunističtí křiklouni dohromady. Pithart nebo Prečan se rozhodně nemají za co stydět, naopak. Srovnávat je s nacisty jak to dělala Platforma je ostudné.

Lidovky.cz: ÚSTR odmítl platformě poskytnout informace o členech vědecké rady, bylo to správné?
Opakuji, tato otázka je pro mě bezpředmětná, protože Platformu nepovažuji za relevantní instituci, která by měla jakýmkoliv způsobem rozhodovat o budoucím směřování Ústavu. Jak jsem již řekla, ÚSTR se musí nyní zabývat podstatnými otázkami, nikoliv žabomyšími spory.

Lidovky.cz: Jak nyní vnímáte to, že ústav vystoupil z Platformy evropské paměti a svědomí?
Podle mého názoru udělal správnou věc.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jste kandidátkou na ředitele ÚSTR, jak se v případě zvolení zasadíte, aby byl ÚSTR přijat zpět do platformy?
Z výše uvedeného vyplývá, že se o přijetí zasazovat nehodlám.

Lidovky.cz: Platforma také kritizovala, že u současné ředitelky ústavu Pavly Foglové byly nejasnosti v jejím podnikání v letech 1994-2000. Neměl se ÚSTR také k tomuto problému jasně vyjádřit?
ÚSTR není soud. Pokud existuje jakékoliv podezření, mělo by být řešeno u soudu.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?