• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Konzervativci a liberálové, voda a olej

Česko

Únik tajného silně euroskeptického dopisu stínového ministra zahraničí za konzervativce Williama Haguea ohrozil vyjednávání s liberálními demokraty o budoucí britské vládě.

LONDÝN/PRAHA „Neprodej nás toryům, Cleggie,“ křičel o víkendu jeden z kolemjdoucích na šéfa liberálních demokratů Nicka Clegga, který právě mířil z domovské londýnské čtvrti Putney do Westminsteru. Zřejmý volič liberálů tak trefně ilustroval mimořádně zamotanou situaci, která po čtvrtečních parlamentních volbách ve Velké Británii zavládla. V hlasování sice zvítězili konzervativci Davida Camerona, kteří získali celkem 306 poslanců. Nepodařilo se jim ale ukořistit 326 mandátů, což v Dolní sněmovně s 650 poslanci představuje většinu. Opakuje se tak situace z roku 1974, kdy Británie naposledy zažila „nerozhodný“ parlament.

Toryové se tak nyní musí spoléhat na vyjednávání s dalšími stranami. A první na řadě jsou právě liberální demokraté, kteří ve volbách získali 57 poslanců. Rozhovory obou stran se již o víkendu rozběhly. Jak dlouho mohou trvat a zda vůbec přinesou dohodu, je ale ve hvězdách. Pozorovatelé jsou však spíše skeptičtí. Problémem je, že liberálové mají tradičně mnohem blíže k labouristům, kteří v čele s premiérem Gordonem Brownem obsadili ve volbách druhé místo se ziskem 258 poslanců.

Naopak s konzervativci se liberálové liší v celé řadě témat a Cleggovi voliči by možnou dohodu s Cameronem mohli vnímat jako zradu. Za zmínku stojí nyní dvě témata. Liberální demokraté především touží po změně jednokolového většinového systému, který je pro ně značně nevýhodný. Konzervativci jsou ale proti, Cameron pouze nabídl vytvoření výboru za účasti všech politických stran, který by reformu posoudil. Liberálové a konzervativci se také zásadně liší v evropské politice. Konzervativci v předvolební kampani tvrdili, jak vůči EU přitvrdí, liberálové jsou ale proevropští. „Nikdy nepřijmeme euro“ Důkazem je tajný dopis z minulého týdne, za kterým stojí konzervativní stínový ministr zahraničí William Hague. (Zveřejnil ho levicový nedělník The Observer.) Hague totiž nepočítal s tím, že volby skončí patovou situací a myslel si, že už dnes bude zastupovat Británii na zasedání ministrů zahraničí zemí EU v Bruselu. Zde měl v plánu vystoupit v razantním euroskeptickém tónu. Svým kolegům by mimo jiné řekl, že Británie „nikdy nepřijme euro“. Hague, který se nyní podílí i na rozhovorech s liberály, by kromě toho žádal po Bruselu navrácení práv v oblasti trestního soudnictví a sociální a zaměstnanecké politiky. I přesto obě strany o víkendu horečně jednaly. V sobotu se osobně setkali i Cameron a Clegg a jednání prý bylo „konstruktivní a přátelské“. V závětří zatím vyčkává Brown, který by s liberály začal jednat po krachu jejich rozhovorů s konzervativci. Británie zůstává v napětí, komentátoři za reálnou variantu označují uspořádání dalších rychlých voleb.

***

V ČEM SE LIŠÍ

* Program konzervativců Davida Camerona a liberálů se různí.

Liberálové by například chtěli změnit současný volební systém. Proti euroskeptickým toryům jsou i mnohem vstřícnější k EU.

* Odlišný názor mají i na způsob snižování deficitu či na přistěhovalectví. Naopak shodnout by se mohli v otázkách vzdělání, životního prostředí či nižších daních pro chudé.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás