130 let

KRÁLOVÉ ČESKÝCH BANK

Česko

JACK STACK

Když v roce 2000 přišel Jack Stack do právě zprivatizované České spořitelny, bylo jeho úkolem udělat z této instituce dobrou banku. A to se mu podařilo. Na jednom z prvních setkání s manažery banky postupně roztrhal trička s logy konkurenčních bank, až zbylo jen tričko s nápisem Česká spořitelna. To udivilo nejen jeho zaměstnance, ale vyděsilo to i rakouské majitele. Od té doby se mu přezdívalo „šílený Američan“. Během sedmi let ve funkci generálního ředitele však dokázal zcela obrátit její hospodaření, z šestimiliardové ztráty udělal desetimiliardový zisk a okolí si na něj zvyklo. Jak neobvykle začal, tak i končil. Když se se spořitelnou a jejími zaměstnanci v srpnu 2007 loučil, natočil pro ně videoklip. V něm na melodii Stingovy písně „Every breath you take“ zpíval o tom, že spořitelna je jedničkou a také jí zůstane.

ALEXIS JUAN

První francouzský šéf Komerční banky byl tvrdým zastáncem klasického pojetí retailového bankovnictví. Když chcete pracovat s masou lidí, musíte mít pobočky na každém rohu, hádal se se svými kolegy v Paříži, když přišla první vlna internetového bankovnictví a všichni bankovní vizionáři tvrdili, že pobočky jsou passé a budoucnost bankovnictví je jen mezi nulami a jedničkami. Komerční banku svým temperamentním stylem řízení postavil na nohy, změnil její logo a pobočky, jako jeden z prvních v Česku prosadil balíčkové bankovní produkty. Po uplynutí čtyřletého mandátu se vrátil do Francie užívat důchod a rybařit. Toto předsevzetí mu vydrželo jen několik měsíců, nyní pracuje pro poradenskou společnost Bain & Co. a podílel se na záchraně středoevropského developerského obra – společnosti Orco.

PAVEL KAVÁNEK

Skutečným pamětníkem mezi českými bankovními manažery je 62 letý Pavel Kavánek, předseda představenstva a generální ředitel ČSOB. Když do banky v roce 1972 nastupoval, zřejmě si ani nedokázal představit, co vše v této instituci za téměř 40 let zažije. Krátce po revoluci se dostal do představenstva banky a od roku 1993 je jeho předsedou. V tom samém roce nastoupil i do funkce generálního ředitele ČSOB a je tak nejdéle sloužícím šéfem tuzemské banky. Jako ředitel si s ČSOB prožil mnoho dobrých i krušných chvil. V době porevoluční se musel ubránit svodům „bankovního socialismu“. Pak musel pro ČSOB hledat strategického partnera, který by nejlépe podpořil její rozvoj. A v roce 2000 musel najít dostatek profesionální odvahy k převzetí bankrotující IPB.