130 let

Konec nadějí na svobodu. Soud v Ostravě zamítl Kramnému obnovu procesu

Česko
  •   10:38aktualizováno  12:05
Krajský soud v Ostravě nepovolil obnovení soudního řízení v případu Petra Kramného, který byl před sedmi lety odsouzen na 28 let za vraždu své manželky a dcery na dovolené v Egyptě v roce 2013. Soudkyně Šárka Skalská to zdůvodnila tím, že nebyly zjištěny žádné nové skutečnosti, které by případ mohly zvrátit.

Soudkyně v pátek uvedla, že jde z mnoha důvodů o mimořádný případ, ostatně jeho spis čítá již téměř devět tisíc stran. „Soud však neshledal důvod pro obnovu řízení a návrh se proto zamítá,“ prohlásila.

Podle soudkyně nebyly nově předložené znalecké posudky novými skutečnostmi, ale jen jinými odbornými názory. „Pro obnovu řízení je nutná nová skutečnost, která ještě nezazněla, nebo nové vědecké zjištění. To se ale nestalo,“ vysvětlila Skalská.

Upozornila také, že tento soud neměl za cíl rozhodovat, zda je Kramný vinen, ale jen posoudil, zda jsou důvody pro obnovu řízení. Přesto soudkyně zmínila, že základní chyba se stala už v Egyptě. „Bylo to v době ramadánu, lékař na hotelovém pokoji si těla jen prohlédl a řekl delegátce, ať je zakryje. Nevíme například, kdy se dostala do chladících boxů,“ přiblížila.

Petr Kramný se svou obhájkyní Janou Rejžkovou ještě před rozhodnutím o zamítnutí návrhu obnovy procesu. (10. února 2023)

Skalská se vrátila i k větě vyřčené poslední den jednání obhájkyní Rejžkovou, a to že Ohmův zákon, tedy fyzikální zákon zabývající se elektřinou, platí i v Egyptě. „To je nepochybné, ale také tam platí zvyklosti, které pro nás Evropany nejsou zcela běžné.“

Kramný již podal stížnost, stejně tak jeho matka. Státní zástupce Vít Legerský se stížnosti vzdal. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Obhájkyně: Válka ještě neskončila

Státní zástupce sdělil, že ani neočekával jiný výsledek. „Bylo to nevyhnutelné a jediné možné rozhodnutí, neboť odsouzený svůj návrh neopřel o žádné nové skutečnosti, navíc o takové, které by mohly zvrátit dosavadní vývoj,“ konstatoval.

Naopak obhájkyně Jana Rejžková sdělila, že byla připravena na obě varianty rozhodnutí. „Pokračuji dál a ta válka ještě neskončila,“ prohlásila.

Za mřížemi je nyní čtyřiačtyřicetiletý Kramný už od února 2014, kdy byl vzat do vazby. Po odsouzení v roce 2016 vystřídal několik věznic, momentálně vykonává trest na Mírově na Šumpersku. Na svobodu by však měl vyjít až za dalších 19 let. Věřil však v zázrak obnovení soudního procesu a očištění svého jména. To nyní padlo.

Před deseti lety na dovolené v egyptské Hurghadě zemřely jeho šestatřicetiletá manželka Monika a osmiletá dcera Klára. Nejprve padlo podezření na otravu jídlem, což potvrdil i egyptský patolog.

Jenže když se těla ženy a dívky dostala do Česka, ostravští patologové po pitvě uvedli, že smrt zavinil elektrický proud.

Státní zástupce: Obhajoba se jen opakuje

To se však Kramný a jeho obhájkyně Jana Rejžková snažili rozporovat. Dosáhli toho, že se krajský soud jejich návrhem na obnovu řízení vůbec zabýval. „Svým holkám, Monice a Klárce, jsem nikdy neublížil,“ prohlásil Kramný ve středu, když využil svého práva posledního slova.

Obhajoba předložila dva nové znalecké posudky, které podle Rejžkové jednoznačně dokazují, že vražda elektrickým proudem nebyla možná.
„Soud nemůže dopustit, aby dosavadní rozsudek přepsal fyzikální zákonitosti a aby popíral teorie působení elektrického proudu na lidské tělo,“ prohlásila obhájkyně Kramného.

Státní zástupce Vít Legerský zůstává přesvědčen, že předložené argumenty pro obnovu řízení rozhodně nestačí. Poukázal na to, že pro takové mimořádné rozhodnutí je nutný úplně nový důkaz, který dosud nepadl – a to například na základě vědecké metody, jež dříve nebyla možná. „Obhajoba však jen opakuje předchozí výhrady,“ řekl státní zástupce Legerský.

Pře kvůli policejnímu přepisu

Obhajoba také poukazuje na to, že policejní přepisy odposlechů jsou tendenční. Nepřesně přepsaný je údajně hlavně Kramného hovor s tetou, který obsahoval zmínku, že „všechno mu vyšlo, a to i v tom Egyptě“, kdežto při přehrání odposlechu nic o Egyptě nepadlo (věta je důležitá proto, že podle dřívějších výkladů se Kramný podřekl a chtěl vyjádřit, že mu vyšla vražda – pozn. red.).

Žalobce souhlasil, že to byla chyba, která však neměla vliv na odsouzení obžalovaného. „V hovoru obžalovaný zmiňuje zrušení zákazu odcestovat z Egypta, přičemž ho všichni strašili soudem. Tato pasáž tedy vyznívá tak, jak je obsaženo v protokolu o odposlechu,“ míní žalobce Legerský.

Obhájkyně naopak upozornila na to, že zmínku o tom, jak to obžalovanému „vyšlo i v tom Egyptě“, zmiňují ve svých usneseních všechny soudy.

Aktivisté u soudu

Líčení se koná v největší síni ostravského krajského soudu a poslední den byly všechny lavice pro veřejnost obsazeny. Jednání se pravidelně účastní zástupci Spolku Šalamoun. „Zabýváme se nespravedlivě stíhanými, obžalovanými či odsouzenými a vězněnými oběťmi orgánů činných v trestním řízení,“ zmínil předseda spolku John Bok.

Právě případ Kramný spolek považuje za justiční zločin. Státního zástupce opakovaně vybízí k podání rezignace. Při posledním líčení dokonce od některých z přihlížejících zazněl po slovech obhájkyně potlesk. Soudkyně zareagovala varováním, že tito lidé mohou být vykázáni. Načež se ozval jeden z tleskajících: „To byl hlas občanské poroty.“

Pokud by se Kramnému podařilo dostat svůj případ na začátek, byla by to rarita. Podle Spolku Šalamoun se po roce 1989 dosud nestalo, aby uspěl v žádosti o obnovu řízení případ s uděleným výjimečným trestem. I v případě méně závažných kauz uspěje jen zlomek odsouzených.

Autoři: Josef Gabzdyl, pal