Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kreml vydává medaili se Stalinem

Česko

Obliba sovětského diktátora stále roste. Necelá polovina Rusů v průzkumu dokonce připustila, že vůdce typu Stalina by byl dnes pro Rusko vhodným lídrem.

MOSKVA/PRAHA Medaili s portrétem Stalina, jednoho z nejkrvavějších diktátorů 20. století, vydává v těchto dnech ruská Správa prezidentské kanceláře. V kolekci stříbrných a pozlacených medailí bude řada tváří známých ruských i zahraničních osobností, ani jedna z nich ale nevyvolává takové rozpory, jako právě sovětský vůdce Josif Vissarionovič Stalin.

Podle kremelských úředníků jde výhradně o suvenýr. Medaile se budou prodávat v kioscích Státní dumy, v samotném Kremlu i v dalších veřejných prostorách nejrůznějších státních institucí. Připnout si portrét Stalina na hruď tak bude moci prakticky každý. Propagace stalinismu ostatně není v Rusku nijak trestná a není ani veřejností považována za něco nevhodného. Naopak, podle posledních sociologických průzkumů obliba generalissima mírně roste, a to hlavně mezi mladou generací ruských patriotů.

Agentura Newsru nedávno uvedla, že 42 procent Rusů dokonce připouští, že vůdce typu Stalina by pro současné Rusko byl vhodným lídrem. Mezi starší generací vyjadřuje sympatie Stalinovi skoro 75 procent osob. Politologové ještě v 90. letech tvrdili, že vyznavači komunismu a stalinismu časem vymřou a obliba diktátora značně opadne. Tato prognóza se ale zatím nevyplnila.

Mládež se nyní v Rusku nebezpečně radikalizuje a hledá si své historické vzory. O tom, že takovým vzorem může být právě Stalin, svědčí i poslední akce novgorodských komunistů. Ti shromažďují podpisy pod petici za přejmenování města Volgograd na Stalingrad a veřejnost se z velké části s touto ideou ztotožňuje.

Podpora Stalina je patrná i na oficiální úrovni. Ministerstvo školství stále doporučuje učitelům historie učebnici od profesora Filipova, kde je období masových represí ve 30. letech zahrnuto pod jediný pojem „některé omyly komunismu“ a Stalin, za jehož režimu byly zavražděny miliony lidí, je zde popisován veskrze v pozitivním duchu.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...