130 let

„Krize? Chtějí to na mě hodit!“

Česko

Bývalý šéf Lehman Brothers vzpomíná, jak pád jeho banky před rokem rozpoutal celosvětovou krizi

NEW YORK / KETCHUM Do řeči mu příliš nebylo. Richard Fuld (63) zjevně nemá radost z toho, že se blíží první výročí pádu jím vedené banky Lehman Brothers.

Její krach totiž způsobil hospodářskou krizi, s níž se dosud potýká celý svět.

„Hledají někoho, na koho by to právě teď hodili, a to jsem já,“ postěžoval si Fuld reportérovi agentury Reuters, který ho vystopoval téměř rok po „černém“ 15. září ve venkovské usedlosti městečka Ketchum ve státě Idaho.

„Nemáte zbraň? To je dobře,“ přivítal reportéra veleopatrný Fuld. Pravil, že „svět není připraven poslouchat ho“. „Nikdo nechce slyšet, jak to bylo. Fakta jsou venku. Nikdo to nechce slyšet, hlavně ne ode mne,“ posteskl si Fuld.

Vedení banky Lehman Brothers převzal v roce 1994, kdy se jí příliš nedařilo, a vybudoval z ní čtvrtou největší americkou investiční banku, jejíž výrazně ziskové hypoteční bankovnictví vzbuzovalo závist konkurentů.

Vaz bance nakonec před rokem zlomilo zhroucení amerického trhu s nemovitostmi a ztráta důvěry investorů. Poté co se americké vládě a Fedu nepodařilo nalézt kupce, byla banka nucena požádat o ochranu před věřiteli. Její pád se stal největším bankrotem v amerických dějinách. Pak už to šlo rychle: akciové trhy se začaly spirálovitě propadat. Náhle neúspěšného bankéře Fulda okolí ponižovalo, osočovalo, a jeden politik jej neváhal označit za „darebáka dne“. Protestující na demonstracích volali po jeho uvěznění. Jeho jméno se stalo synonymem pro chamtivost, aroganci a neschopnost. Od pádu Lehman Brothers se jméno bývalého generálního ředitele objevilo v téměř čtyřiceti žalobách. Většinu z nich podala města a penzijní fondy, které Fulda a další členy vedení banky obviňují z toho, že situaci způsobili špatnými investicemi. Více než tucet soudních pří pak rozpoutali přímo bývalí zaměstnanci Lehman Brothers. Fuld je také jedním z dvanácti nejvyšších manažerů banky, kteří byli předvoláni před tři různé velké poroty pověřené vyšetřováním pádu banky.

Fuldovi už zjevně otrnulo „Právě jsem se vrátil z pěší túry v blízkých horách,“ odpověděl Fuld vyhýbavě reportérovi na otázku, co dělá dnes, rok poté.

Podle pár přátel, kteří mu ještě zbyli, se však postupně vrací do finančního světa. Založil konzultační firmu nazvanou Matrix Advisors LLC, sídlící v New Yorku. Kromě toho prý spolupracuje na restrukturalizaci společnosti Alvarez and Marsal a bezplatně pomáhá vytáhnout Lehman Brothers z nejhoršího. Ze své usedlosti v Greenwichi ve státě Connecticut jezdí třikrát až čtyřikrát týdně na Manhattan. A byl párkrát viděn se svými bývalými kolegy v několika luxusních newyorských restauracích.

„Drží se při zemi, ale často obědvá s mocnými lidmi,“ říká nejmenovaný vrcholový manažer jedné velké investiční banky. „Snaží se zůstat v kontaktu se svými přáteli z Wall Street,“ dodává bankéř.

Musí si utahovat opasek Ani Fuld nebyl zdaleka imunní vůči finančnímu dopadu kolapsu. On sám odhaduje, že v akciích Lehman Brothers ztratil více než miliardu dolarů.

V následujících měsících po bankrotu začal Fuld a jeho žena Kathy prodávat luxusní nemovitosti a drahá umělecká díla.

Loni v srpnu manželé Fuldovi prodali svůj byt na newyorské Park Avenue za 25,87 milionu dolarů. Pro srovnání: koupili ho v lednu 2007 za 21 milionů dolarů a pak utratili několik dalších milionů za jeho celkovou rekonstrukci.

Richard Fuld stále vlastní minimálně čtyři nemovitosti – usedlost v Greenwichi, sídlo na Jupiter Island na Floridě, domy v Middlebury ve Vermontu a zmiňovanou venkovskou usedlost v Idahu.

Fuldova manželka Kathy, která je ve správní radě Muzea moderního umění a je známá svou láskou k malířství, prodala minimálně 16 kreseb umělců jako Arshile Gorky a Barnett Newman za zhruba 13,5 milionu amerických dolarů.

Zdroj blízký manželskému páru řekl, že Kathy, která byla dříve často viděna. jak nakupuje v luxusních obchodech jako Hermes, kde tašky a šátky stojí několik tisíc dolarů, v posledních měsících „v těchto obchodech rozhodně nebyla“.

***

Richard Fuld

Muž, který položil Lehman Brothers

Bankéř a bývalý šéf zkrachovalé investiční banky Lehman Brothers Richard Severin Fuld jr. (63) nastoupil do banky v roce 1969 jako obchodník s cennými papíry a vypracoval se až na vrchol.

Z Lehman Brothers vytvořil čtvrtou největší investiční banku ve Spojených státech. Její krach 15. září 2008 byl největším bankrotem v historii USA a odstartoval celosvětovou krizi.

Po pádu banky jej vyšetřovala komise Kongresu a byly na něj podány desítky žalob. Poté se stáhl do ústraní, ale nyní se opět snaží o návrat na Wall Street.

Autor: