130 let

Kuba povolila soukromé firmy

Česko

HAVANA Kubánské vládní noviny Granma, těšící se zhruba stejné „popularitě“ jako Rudé právo v komunistickém Československu, šly v pondělí na dračku. Jejich přílohou byla téměř stostránková pravidla regulace soukromého podnikání. Kuba tím potvrdila velké ekonomické změny navržené minulý měsíc a oficiálně nabídla lidem možnost samostatně podnikat. U několika úřadů v hlavním městě Havaně se hned vytvořily fronty zájemců o licence na vlastní podnik.

Vláda už v polovině září oznámila, že uvolní půl milionu lidí ze státního sektoru a převede je do soukromé sféry. Později zveřejnila seznam 178 povolání od provozovatelů restaurací přes řidiče taxi po organizátory oslav, v nichž se bude smět podnikat. Jsou to nejvýraznější ekonomické změny na ostrově od začátku devadesátých let minulého století. Pravidla se stala zákonem po pondělním zveřejnění.

Nové opatření dovoluje Kubáncům od 17 let věku otevřít vlastní podnik, pokud mají v zemi trvalý pobyt. Zažádat si můžou také o licence na více než jeden podnik. Své služby budou moci prodávat i státu, pro tento případ ale budou platit přísná pravidla pro transparentnost výběru, aby se předešlo korupci.

Zákon stanovuje nemocenskou dovolenou až na šest měsíců a mateřskou dovolenou na jeden rok, kdy podnikatelé nebudou muset po dobu bez příjmu odvádět daně. Pro privátní sektor zákon zavádí čtyři druhy daní, nejnižší měsíční poplatky v jednotlivých oborech a také úlevy daňového zatížení.

Lidé z úřadů zapsali osobní údaje a řekli žadatelům, aby se vrátili za dva týdny pro více informací. Není jasné, jak dlouho bude zpracování žádostí o licence trvat. Již dříve vláda oznámila, že jich hodlá vydat 250 tisíc.

Jasné ale je, jak budou kubánští podnikatelé zdaňováni. Daň z jejich příjmů bude mít progresivní sazbu, od 25 do padesáti procent. Ti, kdo vydělají méně než 5000 pesos (zhruba 4000 korun) za rok, budou od placení daně z příjmu osvobozeni. Těm „nejúspěšnějším“ podnikatelům, se ziskem větším než 50 tisíc pesos, vezme stát na dani polovinu.

Už minulý týden ale vláda nové podnikatele prostřednictvím svých novin Granma varovala před daňovými úniky. „Národní daňový úřad bude tvrdě trestat takové pokusy.“ 140 tisíc živnostníků I přes vysoké daně a tvrdý státní dozor je zájem o soukromé podnikání mezi Kubánci velký. Doufají, že si ve svých vlastních firmách přijdou na víc než průměrných 20 dolarů měsíčně.

Antonio Soria, obuvník, který zatím pracuje ve státním, se chce o založení vlastní firmy pokusit. Vidí v tom šanci pomoci sobě i vládě. „Mé daně pomohou státní kase. Pamatujte, že školství a zdravotnictví máme zadarmo. A teď, když jsme dostali možnost volněji podnikat, musíme pomoci naší zemi.“

Řidič Ibrahim Fernandez také podporuje expanzi privátního sektoru. Obává se ale, že zájemce o podnikání odradí vysoké daně. „Z toho, co jsem zatím pochopil, mají nové licence k podnikání jeden háček, a to přehnaně vysoké daně.

V současné době zaměstnává stát pětaosmdesát procent všech Kubánců. Zbytek pracuje pro zahraniční firmy nebo jako živnostníci, s tím, že nesmějí nikoho zaměstnávat. Takových samoživitelů bylo na ostrově na konci roku 2009 143 tisíc.

Autor: