130 let

Kuś opět rozbouřil Český Těšín

Česko

Aféra kolem možného uplácení voličů v Českém Těšíně nabírá obrátky.

Politické strany si najaly advokátní kancelář, aby dokázala, že volby byly zmanipulované.

ČESKÝ TĚŠÍN Hledáme svědky, kteří nám pomohou prokázat, že se někdo minimálně pokoušel uplatit voliče v hlasování o obsazení českotěšínské radnice. Výzva, kterou zveřejnila advokátní kancelář Marka Ježka, nemluví o konkrétním pachateli. Ve městě ale padá jediné jméno: uskupení SOS pro Český Těšín, zastoupené Marianem Kuśem.

Advokát se snaží dokázat, že někteří voliči dostávali peníze kvůli tomu, aby hlasovali pro Kuśovo uskupení. To v Těšíně dostalo druhý nejvyšší počet hlasů a mohlo by Kuśovi pomoci zpět na radnici. Tam působil v době, kdy propukla aféra kolem jeho zfalšovaného lustračního osvědčení, jako místostarosta. Samotný Kuś kupování hlasů odmítl. České televizi řekl, že žijeme v demokratickém státě. „Musíte mi vysvětlit, jak je možné v demokratickém státě koupit hlas,“ konstatoval.

„Dostali jsme už několik poznatků e-mailem, bylo tu už několik lidí osobně,“ potvrdil včera LN advokát Ježek. Podle něj však většina lidí vystoupit nechce. „Mám pocit, že se bojí,“ dodal právník. Jeho úkolem je připravit rychle podklady, ve kterých by u správního soudu napadli regulérnost voleb. A případně při přivést až před Ústavní soud. Argumenty jsou jasné - podle místních SOS pro Český Těšín zaktivizovala bezdomovce a další lidi, čímž ale narušila průběh voleb. Například koalice Hnutí pro Těšín a Strany zelených tak zůstala těsně před branami těšínské radnice. Tím mohla být narušena ústavní práva jejích členů být zvoleni.

Souběžně musí spor kolem voleb řešit i policie, na kterou se obrátila těšínská radnice. Její pracovníky oslovili lidé, podle nichž při volbách svážela auta lidi ze sociálně chudších vrstev, aby s předvyplněnými lístky hlasovali.

Mluvčí těšínské radnice Dorota Havlíková minulý týden potvrdila, že podali trestní oznámení kvůli možnému spáchání trestných činů úplatkářství a narušování přípravy a průběhu voleb. „V některých místech pak stály houfy bezdomovců, kteří čekali na výplatu peněz,“ citovala Havlíková ze svědectví.

Politické stany pravděpodobně uzavřou koalice i bez ohledu na vítězství SOS pro Český Těšín. A bude v ní i ČSSD, jejímž vysokým funkcionářem byl Kuś v roce 2004, kdy se spor kolem zfalšovaného lustračního osvědčení objevil. Někteří politici neoficiálně dodávají, že zvažují, jaký postup je nejlepší. Opakování voleb by mohlo znamenat, že se i problém bude opakovat, ale hlasovat přijde méně „obyčejných“ voličů.

Ani advokát Ježek zatím nemůže zveřejnit, koho bude zastupovat. Zatím mluví za tři uskupení, s dalšími se domlouvá.

Svědectví naznačují, že v mimořádně vysoké míře volili Romové a bezdomovci, peníze dostávali z okýnek aut. Lidé připomínají, že Kuś dostal v Těšíně také mimořádný počet hlasů ve volbách do Senátu, kterých se rovněž účastnil. V jiných obcích ale tak úspěšný nebyl, skončil předposlední.

***

VOLBY V TĚŠÍNĚ Hlasy nepomohly k úplné výhře V komunálních volbách v Českém Těšíně letos zvítězila ČSSD s 22 procenty hlasů, které jí vynesly sedm mandátů. Strana SOS pro Český Těšín Mariana Kuśe získala za 19 procent šest mandátů. Samotný Kuś jako lídr kandidátky získal 1754 hlasů. Třetí KDU-ČSL má šest zastupitelů a ODS pět, komunisté dva a Nestraníci jeden. Český Těšín (25 500 obyvatel) má 27 zastupitelů, koalice by tedy měla mít nejméně 14 členů. O spojenectví jednají tři nejsilnější „nekuśovské“ strany. On sám by musel pro svůj návrat na radnici přesvědčit nejméně dva další dost silné subjekty.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás