Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Provoz na dálnici D2 je po noční bouřce u Břeclavi obnoven. Odklízelo se elektrické vedení

Česko

  22:28aktualizováno  25. června 14:11
Praha - Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS dokončil po 13:00 odklízení spadlých vodičů po tornádu z dálnice D2 u Břeclavi. Provoz na dálnici byl obnoven, sdělila mluvčí firmy Hana Klímová. Vodiče spadly dnes v noci po zhroucení osmi stožárů přeshraničního vedení vlivem extrémních meteorologických podmínek, připomněla. Na jižní Moravě řádilo tornádo.

„Spadlá lana vedení V497 byla z dálnice D2 u Břeclavi odklizena dnes krátce po 13:00. Energetici na řešení situace intenzivně pracovali od časného rána, kdy těžká technika na místě zahájila kotvení okolních stožárů. Následně technici začali pracovat na odklízení spadlých vodičů,“ uvedla Klímová.

Společnost podle ní nyní řeší možnosti zprovoznění vedení V497 včetně varianty výstavby náhradní přenosové trasy. „Ta by si vyžádala zhruba dva až tři týdny. Opětovné uvedení linky do provozu v plném rozsahu očekává provozovatel přenosové soustavy v rozmezí několika měsíců. Bezpečný provoz přenosové soustavy dočasné odstavení linky V497 neohrozí. V lokalitě jsou k dispozici další dvě vedení 400 kV (kilovoltů) a 220 kV,“ dodala Klímová.

Zpravodajka ČTK, která je na místě, po poledni uvedla, že na křížení dálnice D2 a silnice I/55 u Břeclavi stojí dlouhé kolony především kamionů. Jejich řidiči podle ní v některých případech kabiny vozů opustili a postávají na silnici. Osobní auta, pokud nestojí, tak jedou velmi pomalu. Spatřit lze podle ní i řidiče naštvaně diskutující s policisty. Policie řídí dopravu v odbočení na obec Hrušky, která patří k nejpostiženějším.

Najednou všechno ztichlo, pak se ozval zvuk, jako když se blíží vlak, popsal svědek řádění tornáda

Vedení s označením V497 vede z obce Sokolnice v okrese Brno-venkov do slovenské Stupavy. Do provozu bylo uvedeno v roce 1986.

Autor:

Mohlo by vás zajímat