27. listopadu 2015 11:23, aktualizováno  17:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli předraženému jízdnému taxi v Praze obvinila policie sedm lidí

Taxi - Iustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxi - Iustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA V případu taxikářů zadržených v centru Prahy kvůli předražování jízdného obvinila policie sedm lidí. Šest z nich jsou taxikáři, sedmý je bývalým pracovníkem magistrátu, propuštěn byl před dvěma týdny. Je podezřelý z toho, že za úplatu vynášel informace.

V pátek to sdělil obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek. O propuštění pracovníka magistrátu informovala na twitteru pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Všichni stíhaní čelí obvinění z podvodu ve formě organizované skupiny. Pět z nich je stíháno také za uplácení a jeden za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. „Týká se to vynášení informací,“ řekl Lelek.

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman odmítl sdělit podrobnosti a odkázal na státní zastupitelství. „Mohu pouze konstatovat, že podle našich informací, nebyl zadržen žádný současný pracovník magistrátu,“ uvedl na dotaz ČTK. Krnáčová později na twitteru uvedla, že „špióna propustili před dvěma týdny“.

Taxikáři podle policie předražovali jízdné na úkor turistů. „Všech sedm osob bylo propuštěno ze zadržení, protože nebyly shledány vazební důvody,“ dodal žalobce.

Server Aktuálně.cz uvedl, že obviněný pracovník magistrátu taxikáře varoval, když se na ně chystala kontrola. Řidiči taxi tak byli chránění před prověrkami z města, kdy figuranti převlečení za cizince testují cenu jízd, před detektivy už ale ne. Policisté skupinu taxikářů ze Staroměstského náměstí podle serveru sledovali několik měsíců.

S problémy s předraženým jízdným se Praha potýká dlouhodobě a nedaří se jí ani vybírat pokuty. Pražský magistrát uložil od roku 2002 taxikářům pokuty za 213 milionů korun, vybrat se mu ovšem nepodařilo ani desetinu celkové částky.

Nepoctiví taxikáři podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) poškozují pověst nejen Prahy, ale i celé republiky.

Podle podkladů pro radu hlavního města je v metropoli 2000 aktivních provozovatelů taxislužeb, přes 4600 evidovaných vozidel a téměř 5500 řidičů.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.