130 let

Lék na virus má přijít z Česka

Česko

Farmaceutická továrna ve středních Čechách má připravenou vakcínu proti prasečí chřipce. Na trh ji chce dodávat již koncem července. PRAHA Lék, na který čeká celý svět, se již brzy bude šířit z nenápadné středočeské obce Bohumil. První vakcínu proti viru A-H1N1, který vešel ve známost také jako prasečí chřipka, začne dodávat česká továrna americké farmaceutické firmy Baxter, která sídlí v Bohumili na Kolínsku. „Vakcína by mohla být dostupná již koncem července, nejpozději pak do poloviny srpna,“ řekla LN mluvčí společnosti Jana Čechová.

Vývojem vakcíny se kromě Baxteru zabývají i další farmaceutické firmy – Novartis, GlaxoSmithKline, Roche a Sanofi-Aventis. Žádná z nich ale dosud vakcínu na trh nedodala. Pobočka Baxteru v obci Bohumil má tak reálnou šanci stát se první výrobou, kde začne hromadná produkce vakcíny na světové trhy. „V rámci celosvětové sítě společnosti Baxter je továrna ve středních Čechách jedinou, která pandemickou vakcínu vyrábí,“ potvrzuje Čechová.

Uvedení vakcíny na trh by mělo znamenat zlomový okamžik v boji s pandemií. „Na rozdíl od dosud využívaných antivirotik, která zajistí, že se virus v organismu dále nešíří, vytváří pandemická vakcína specifické protilátky, které virus likvidují,“ vysvětluje hlavní hygienik Michael Vít.

Vysoká poptávka po nové pandemické vakcíně přiměla vedení továrny v Bohumili vyčlenit veškeré kapacity na její výrobu. „Poptávka po vakcíně je enormní. Továrna jede na plný třísměnný provoz,“ popsala Čechová. Prvními odběrateli vakcíny budou vlády jednotlivých zemí, včetně Česka. Na skutečnosti, že se výrobna vakcíny nachází u nás, ale země výrazněji nevydělá. „Za výhodu lze snad považovat to, že Baxter oslovil Česko mezi prvními,“ vysvětlila Čechová. Dodala, že jednání mezi ministerstvem zdravotnictví a Baxterem nebyla dosud uzavřena. Vít přiznal, že Česko vyjednává s všemi potenciálními výrobci. „Chceme pořídit vakcínu pro čtvrtinu české populace, tedy zhruba pět milionů dávek,“ řekl Vít.

***

„Vakcína by mohla být dostupná již koncem července, nejpozději pak do poloviny srpna.“

Autor: