130 let

Léky nezdraží, VZP ale zaplatí víc

Česko

Výrobci léčiv ceny zvyšovat nebudou. Všeobecná zdravotní pojišťovna přesto přijde o 600 milionů korun

PRAHA Výrobci léků nakonec nepřistoupí ke zdražení, i když by mohli. Největší česká zdravotní pojišťovna VZP tak částečně ušetří na úhradách za léky. Ke zdražení mohlo od nového roku dojít kvůli ukončení platnosti „Janotova balíčku“. Ten stanovoval výrobcům maximální možné ceny, za které mohou své léky pojišťovnám prodávat.

Šéf VZP Pavel Horák proto na konci roku oslovil Českou asociaci farmaceutických firem (ČAFF) a Asociaci inovativního farmaceutického průmyslu (AIPF), aby svým členským firmám doporučily nezvedat ceny léků. ČAFF ani AIPF se však o cenové politice svých firem bavit nechtěly.

„Firmám v naší asociaci nic takového doporučit nemůžu. Ze zákona se o cenové strategii jednotlivých firem bavit nesmíme,“ potvrdil LN na začátku roku šéf ČAFF Emil Zörner a dodal, že by se tak asociace vystavovala možnému postihu od antimonopolního úřadu.

Nyní však výrobci léků obrátili a chtějí se s VZP na cenách dohodnout. „Farmaceutické firmy jsou ochotné o své cenové politice jednat a myslím, že mi v přání nezvyšovat ceny vyjdou vstříc,“ vidí aktuální situaci optimisticky Horák. Jeho přesvědčení potvrdili i samotní výrobci.

Ceny již nechce zvedat například společnost GlaxoSmithKline, která po ukončení platnosti Janotova balíčku nepřistoupila ke zvýšení ceny u žádného ze svých léčivých přípravků. Zdražovat pak nechtějí ani další velcí hráči na lékovém trhu, Teva a Abbott.

„Ukončení platnosti Janotova balíčku nechceme využít ke zdražování našich léků, a to ani ve skupině léků nejnákladnějších,“ říká Petr Machalík z Abbottu.

Kolik by pojišťovna díky rozhodnutí farmaceutických firem mohla ušetřit, zatím přesně neví.

„VZP nyní zpracovává analýzu, která nám o finanční úspoře poskytne konkrétní představu. Hotova bude do čtrnácti dnů,“ upřesnil mluvčí pojišťovny Jiří Rod.

Zdravotní pojišťovny přesto za léky zaplatí víc. Janotův balíček jim totiž snižoval úhrady o sedm procent.

Protože však zákonodárci nestihli projednat návrh na prodloužení balíčku včas, pojišťovnám se úhrady opět zvedly na stávající úroveň. Minimálně do března pak na předjanotovských cenách zůstanou.

Sněmovna se totiž poslaneckým návrhem Marka Šnajdra na prodloužení tohoto opatření bude zabývat až v únoru.

Horák odhaduje, že VZP během této doby přijde zhruba o 600 milionů korun. „My jsme tu částku zatím přesně nepočítali, ale předběžné odhady se pohybují okolo 300 milionů korun měsíčně,“ vysvětlil Horák.

Zatímco pojišťovny počítají ztrátu, pacienti za léky zatím platí méně. „Pokud však od března začne platit Janotův balíček 2, situace se obrátí,“ vysvětluje prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Pojišťovnám by se pak úhrady snížily, pacienti by si naopak připlatili. „Doplatky pacientů by se opět dostaly na úroveň roku 2010. Pro pacienty je to však situace značně nepřehledná, v podstatě nevědí kolik za své léky zaplatí,“ uzavírá Havlíček.

Autor: