Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letadlo s pomocí letí z Číny. Sledujte živě cestu milionu respirátorů do Česka

Česko

  22:21
Praha - Milion sto tisíc respirátorů dorazí v pátek do České republiky z Číny. Stroj China Eastern ze Šanghaje do Prahy má přistát s největší pravděpodobností v pátek na Ruzyni v 5 hodin ráno.

Letadlo čínské společnosti China Eastern. foto: Shutterstock

Letecký most začíná. Víc než milion respirátorů dopraví čínské letadlo, kterým dřív do Prahy létali turisté

Jde o někdejší pravidelnou linku, která byla nedávno zrušena. Přiletí bez pasažérů, náklad bude umístěn na sedadlech a v zavazadlovém prostoru. Letadlo  přepraví do ČR milion sto tisíc respirátorů.

Trasu letu MU785 mohou lidé sledovat skrze aplikaci Flightradar24.

O leteckém mostě informoval ministr vnitra Jan Hamáček ve středu na svém Twitteru. V sobotu ráno počítá vláda s dodávkou více než sedmi milionů roušek, odpoledne s dalšími 100 tunami materiálu. „Velké poděkováni Číně za pomoc,“ napsal Hamáček.

Letadlo China Eastern se podle informací webu Lidovky.cz má otočit mezi Českou republikou a Čínou ještě dvakrát a přivézt další zdravotnický materiál.

Letadlo Smartwings má od Číňanů povolení, druhé vyrazí později. S pomocí pravděpodobně poletí jen dvakrát

Vláda České republiky čelí v posledních dnech kritice za nedostatek respirátorů, roušek a dalšího potřebného vybavení v době pandemie koronaviru. „Jde o nouzové řešení, vypravují se dopravní letadla, která na to nejsou stavěná, a právě kvůli tomu je kolem toho tolik komplikací,“uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny Hamáček.

První letadlo s dodávkou 150 00 rychlotestů z Číny přistálo v Praze v noci na středu. Provoz v úterý avizovaného leteckého mostu měly od středy zajistit ČSA a společnost Smartwings. Ta nejspíše podnikne jen dva lety z původně avizovaných sedmi.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat