Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Před hutí Liberty se bude protestovat, odbory vyzývají vládu i EU k činu

Česko

  13:54aktualizováno  15:00
Odborářům ostravské huti Liberty došla trpělivost. Po šestém posunutí návratu většiny zaměstnanců do provozu vyhlásili na čtvrtek 22. února protest před branami areálu za zachování výroby oceli v podniku. Současně vyzvali vládu, aby se krizí zabývala a začala jednat.

„Situace je mimořádně vážná,“ prohlásil předseda OS KOVO Roman Ďurčo. Odboráři chtějí, aby akce byla co největší, vyzvali proto i veřejnost, aby se protestu zúčastnila po boku zaměstnanců huti.

Odborář z ocelárny Roman Mičinec konstatoval, že zaměstnanci jsou už velmi nervózní. „Týden co týden se jim oznamuje, že nepůjdou do práce, přitom my jsme přesvědčení, že ocelářství v Ostravě má budoucnost. Proto jsme se rozhodli pro co největší protestní mítink,“ vysvětlil Mičinec.

Další z odborářů Petr Zegzulka si nebral servítky a zaměřil se přímo na majitele ocelářské skupiny GFG Aliance Sanjeeva Guptu. „Tvrdil nám, že Ostrava bude vlajkovou lodí celé skupiny. A teď jsme na dně. Pan Gupta v Evropě podniká bez hrdosti a cti,“ zlobil se odborář. „A nám už došla trpělivost.“

Šéf ostravský odborů v Liberty Petr Slanina zopakoval, že chtějí dostat k jednacímu stolu zástupce Liberty a dodavatelské společnosti Tameh, bez jejíž elektřiny, páry a dalších energií nemůže ocelárna pomýšlet na rozjezd. Jenže Liberty Tamehu dlouhodobě neplatí.

„Ten spor se už musí vyřešit. Pokud ocelářství v Ostravě skončí, tak se už nikdy nevrátí. A ohroženo je v celé republice i v Evropě,“ poukázal na možné definitivní ukončení výroby.

Protest plánuje až 20 tisíc zaměstnanců všech evropských poboček Liberty. Vedle českých ocelářů se bude týkat zaměstnanců z Rumunska, Belgie, Polska, Maďarska a Itálie.

„Ti všichni jsou buď posláni domů z důvodu přerušení výroby, doufají, že dostanou svou mzdu, nebo jsou nuceni chodit do blízkých prázdných závodů, a nejsou si jisti, zda budou mít zítra práci,“ doplnil Slanina.

Vedle ekonomických důvodů se odboráři pro společné protesty rozhodli i kvůli absenci komunikace ze strany vedení firmy. „Management neustále připravuje zástupce odborů o podrobné informace, na které mají podle evropského práva nárok, a to o financích, investičních plánech a průmyslové strategii pana Gupty (majitel Liberty Steel, pozn. red.) pro každou z poboček GFG Alliance. Regionální a národní veřejné orgány na tom nejsou o nic lépe,“ konstatoval odborář Slanina.

„Již měsíce opakovaně vyzýváme pana Guptu k mimořádné schůzce se zástupci odborových svazů, bez úspěchu,“ povzdychl si.

EU prodej schválila navzdory odborům

O pomoc odboráři žádají i vládu a zástupce Evropské komise. Její předsedkyni Ursulu von der Leyen vyzvali k naléhavé schůzce, na níž chtějí situaci ve firmě řešit.

„Mnoho evropských závodů GFG Alliance (mateřská firma Liberty, pozn. red.) neplatí faktury dodavatelů, chybí nebo neexistují suroviny, dochází k omezování energie a pozastavení základní údržby navzdory tuhé zimě s mrazy, které dále poškozující zařízení,“ stojí v dopise, jímž odboráři předsedkyni Evropské komise vyzývají k ‚naléhavé schůzce‘.

Fiala ani Síkela zatím nedorazili

Odbory připomínají, že krize má přímý dominový efekt na dodavatele GFG Alliance, kteří buď krachují, nebo jsou na pokraji úpadku.

Evropská komise by podle odborářů měla do situace ve skupině Liberty zasáhnout už jen proto, že to byla právě ona, která převzetí jednotlivých závodů Sanjeevem Guptou před časem schvalovala. A schválila je i přes veřejné obavy odborů, které se nyní naplňují.

Předseda odborové organizace ocelárny Liberty Ostrava Roman Bečica kritizoval také vládu, že se věci dost nevěnuje. Podotkl, že do Ostravy kvůli situaci v huti zatím nedorazil ani předseda vlády Petr Fiala ani ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

20. prosince 2023

Autoři: ,