130 let

Lidé šetří. A s nimi i stát

Česko

Krize zasáhla stavební spoření i penzijní připojištění * Stát kvůli tomu vyplatí méně na podpoře

PRAHA Všechno zlé je pro něco dobré. Toto rčení beze zbytku platí pro státní kasu, které se kvůli hospodářské krizi krátí příjmy. V důsledku ekonomického útlumu však může utratit mnohem méně na podporu nejen stavebního spoření, ale i penzijního připojištění.

Loni takto „ušetřil“ stát necelou miliardu korun, pokles výdajů zhruba o stejnou částku ho čeká i letos.

Stavební spoření totiž v minulém roce zaznamenalo pokles nově uzavřených smluv o 18,5 procenta a penzijní připojištění zažilo první propad od roku 2002. Nové penzijní připojištění si totiž založilo o 11,1 procenta lidí méně než v roce 2008.

„Kvůli zpomalení ekonomické aktivity se lidé již tak aktivně jako dříve nepouští do uzavírání smluv,“ řekl LN Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS). Lidé totiž kvůli krizi a rostoucí nezaměstnanosti nemají dostatek volných peněz a stále pečlivěji zvažují, co se svými penězi udělají.

Podobně situaci za loňský rok hodnotí i prezident Asociace penzijních fondů ČR Jiří Rusnok. „Propad na trhu práce dramaticky změnil příjmy zejména u zaměstnanců v některých odvětvích a regionech,“ řekl Rusnok,

Podle něj se však do výsledků loňského roku promítl i další, dlouhodobější trend. „Trh penzijního připojištění je již značně saturován. Více než 70 procent ekonomicky aktivních lidí již má sjednané penzijní připojištění,“ řekl Rusnok. To je podle něj na dobrovolný systém nebývale vysoká hranice a v budoucnosti tak bude počet nových účastníků zvyšovat stále pomaleji. Nižší zájem lidí o tyto dva druhy spořicích produktů, které stát podporuje nejen daňovými úlevami, ale i peněžními prémiemi, se odráží i ve snížených nákladech státu. Ze statistik ministerstva financí vyplývá, že na příspěvky ke stavebnímu spoření stát v loňském roce vydal 13,26 miliardy korun. To je téměř o miliardu méně než o rok dříve.

Na podporu penzijního připojištění stát loni vydal 5,35 miliardy korun. To je sice zhruba o 260 milionů korun více než o rok dříve, přesto se tempo zvyšování příspěvků zpomalilo téměř na polovinu. Loni totiž náklady státu vzrostly jen o 5,1 procenta, zatímco o rok dříve činil meziroční nárůst 9,4 procenta.

Dobrou zprávou pro státní kasu je, že ve stejném trendu by se mělo podle odhadu odborníků pokračovat i letos. „Stále složitá situace na trhu práce bude znamenat, že letošní rok nebude dobrým rokem pro penzijní připojištění,“ řekl Rusnok. Podle něj tak bude rok 2010 ve znamení buď velmi mírného růstu nebo stagnace. „Přírůstek státních příspěvků může být letos i menší než pět procent,“ dodal Rusnok.

Pokračování trendu z loňského roku očekává i Šedivý. „Počet klientů začne stoupat, teprve až pomine krize a z ní plynoucí špatná nálada,“ vysvětlil.

Autor: