Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lídr Michael versus svatý Iker

Česko

Německá vůle po vítězství se ve finále Eura poměří s pevnou obranou a produktivními útočníky Španělů

VÍDEŇ/PRAHA Obtížný rébus musí řešit před zítřejším finále Eura většina sázkařů. Komu ze dvou adeptů na pohár pro vítěze turnaje víc věřit? K závěrečnému zápasu vystoupaly tentokrát tradiční velmoci. Najít jasného favorita souboje mezi Německem a Španělskem proto nelze. Z porovnání formy jednotlivých řad vychází přece jenom o něco lépe mužstvo z Pyrenejského poloostrova. Už jenom proto, že Aragonésův soubor prošel suverénně celým turnajem a může také čerpat ze silně obsazené lavičky.

Brankáři. Ve Španělsku o něm hovoří jako o svatém Ikerovi. Španělský gólman Casillas si přezdívku podle fanoušků beze zbytku zaslouží. „Zlomil naše prokletí a pohřbil desetiletí komplexů a frustrací,“ pěl na něj ódy deník El Mundo poté, co vychytal italské penaltové exekutory ve čtvrtfinále. Kromě toho dokáže přidat vždy minimálně jeden výjimečný zákrok během utkání.

Poslední reprezentační akce zatím naopak nevychází podle představ Jensi Lehmannovi.

Německá jednička ve třech z pěti utkání inkasovala vždy po dvou gólech.

Kdo je na tom lépe? Španělsko.

Obrana. Skálopevná defenziva měla být německou předností. Takový předpoklad platil před začátkem šampionátu. V praxi vypadá všechno trochu jinak. Němečtí obránci pravidelně střídají dobré a špatné dny. Výkyvy ve formě dokáže třeba Lahm napravit střeleckou pohotovostí na opačné straně hřiště. Španělská obrana drží ve vyřazovacích zápasech zatím neprůstřelnost. Kdo je na tom lépe? Španělsko Záloha. Německý kapitán s číslem třináct nenosí smůlu, ale beze zbytku plní roli přirozeného vůdce týmu. Michaela Ballacka dobře ho doplňuje i napravené „zlobivé dítě“ Bastian Schweinsteiger, který po vyloučení ve skupině ukazuje příznivou fotbalovou tvář.

Projev španělské zálohy není tolik výrazný. Kouč Aragonés ale schovává nebezpečné eso v rukávu. Cesc Fabregas po dvou gólových asistencích v semifinále m o ž n á rozvine svoje schopnosti od první minuty finále.

Kdo je na tom lépe? Německo Útok. I bez zraněného střelce Villy nemusí Španělé klesat na mysli. K aktivnímu Torresovi může naskočit dosud málo známý DanielGüiza, který už dokázal, že se nestal nejlepším střelcem španělské ligy náhodou.

Také Němci mají o složení hrotové dvojice jasno. Podolskému se dařilo víc v první polovině turnaje, Klose zase ukázal přesnou mušku v play off.

Kdo je na tom lépe?

Nikdo

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...