130 let

Má vlast zazní letos třikrát

Česko

Hudební pondělí – Nedělním koncertem odstartovalo Pražské jaro, Česká filharmonie bez ředitele

Prologem v podání proslulých souborů Monteverdi Choir a English Baroque Soloists začal včera mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Tradiční Mou vlast uslyší letos publikum hned třikrát.

PRAHA Slavnostní zahajovací koncert byl svěřen Pražské komorní filharmonii a jejímu šéfdirigentovi Jakubu Hrůšovi. Ve středu v Obecním domě bude komorní těleso doplněno o posily, ve čtvrtek a v pátek vystoupí v Rudolfinu ve svém obvyklém počtu. Z vystoupení bude pořízena nahrávka, kterou chce Supraphon vydat počátkem září. Zahajovací koncert, který bude opět živě přenášet Česká televize, patří spolu se závěrečným k těm, které byly nejdříve vyprodané. Velký zájem byl letos také o vystoupení vyhlášených orchestrů z Pittsburghu a Mnichova, o recitál Štefana Margity a Rachel Harnishové, o večer se souborem Academy of St. Martin in the Fields. Pittsburští symfonikové jsou posledním z nejlepších symfonických těles USA, které v Praze dosud nekoncertovalo. Představí se pod taktovkou Manfreda Honecka a sólistkou bude Anne-Sophie Mutter, jež na festivalu uchvátila i vloni.

Návraty a premiéry Mezi další osobnosti, jaké v běžné sezoně pražské publikum nemá šanci slyšet, patří například rumunský klavírista Radu Lupu, americký pianista Murray Perahia, virtuózní hráčka na sitár a dcera slavného otce Anoushka Shankar, jazzová zpěvačka Dianne Reeves či guru hudby 20. století Pierre Boulez a jeho soubor Ensemble intercontemporain. Boulez představí v Česku poprvé svou skladbu nazvanou sur Incises pro tři klavíry, tři harfy a tři bicí nástroje.

Další premiéry – tentokrát světové – přiváží všestranný umělec André Previn. Tento hollywoodský skladatel, jazzový i klasický pianista a dirigent se na Pražském jaru objeví poprvé, a to v roli interpreta a komponisty v jedné osobě. Na komorním večeru provede svou Sonátu pro klarinet a klavír, poté stane coby dirigent předposledního festivalového koncertu před Českou filharmonií, s níž uvede mimo jiné svoji kompozici Diversions.

K očekávaným vrcholům festivalu patří návštěva německého barytonisty Matthiase Goerneho, který se k pražským příznivcům vrací poněkolikáté. Tentokrát se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu, jenž patří k nejlepším na světě, přednese Mahlerovy Písně o mrtvých dětech za řízení charismatického Herberta Blomstedta.

Ale slavná jména a tváře z plakátů nemusejí být jedinými lákadly letošního festivalu. Výborné výkony, příjemnou atmosféru a zajímavý program slibují také komorní vystoupení, matiné a nokturna. Na nich se představí například trio ve složení Vilém Veverka, Kateřina Englichová a Petr Nouzovský, dále Škampovo kvarteto s pianistou Karlem Košárkem, kytarista Pavel Seidl, mladý pěvec Adam Plachetka, soubor hornisty Radka Baboráka, Julia a Shoko Turnovští, Pražákovo kvarteto s Ewou Kupiec a další. Posluchačsky vděčné bude rovněž sledovat závěrečné klání soutěžících, letos v atraktivních oborech trubka a housle.

Program festivalu s aktuálními informacemi je na adrese www.festival. cz. Zájemci si tam mohou vyzkoušet, zda rozluští „znějící“ plakáty nového vizuálního stylu Pražského jara.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás