130 let

„Máničky“ se dočkaly knižní satisfakce

Česko

TRUTNOV Novou publikaci nazvanou Vraťte nám vlasy!, která jako první kniha svého druhu důkladně mapuje represe komunistického režimu vůči mladým vlasatým lidem v roce 1966, v sobotu představili její autoři návštěvníkům hudebního festivalu v Trutnově. Jako „kmotra“ symbolicky zvolili básníka Ivana Martina Jirouse, který za své postoje strávil osm a půl roku v komunistických vězeních.

„Knížka popisuje prehistorii skupin alternativní mládeže, ze kterých se koncem 80. let vyvinul do určité míry i trutnovský festival,“ řekl spoluautor knihy, antropolog Filip Pospíšil.

Tažení proti mladým lidem s dlouhými vlasy a svobodnými názory v polovině 60. let minulého století vyhlásilo vedení komunistické strany a kromě jeho aparátu se k pronásledování vlasatců nazývaných „máničkami“ zapojila zejména tehdejší Veřejná bezpečnost a Státní bezpečnost. Stranou však nezůstaly například ani kulturní a zdravotnické instituce.

Za několik týdnů bylo zaevidováno a různým způsobem postiženo asi čtyři tisíce lidí. Mnozí měli problémy v práci nebo ve škole, často nesměli chodit do hospod nebo na kulturní představení. Podle Pospíšila však nešlo pouze o politickou záležitost. „Jednalo se o generační střet, ve kterém proti sobě stáli komunisté s nekomunisty proti generaci svých dětí,“ vysvětlil.

Pospíšil navíc míní, že mnohá policejní opatření z 60. let se příliš neliší od přístupu úřadů k potlačování scény příznivců techna, připomněl například tvrdý policejní zásah proti technoparty CzechTek před pěti lety.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás