130 let
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

Manipulace dítěte je trestný čin. Otec využil času se synem ke štvaní proti matce

Česko
  •   5:00
Praha - Dva roky vštěpoval Stanislav K. osmiletému synovi do hlavy bolestné pomluvy o jeho matce. Rodiče se rozváděli, dítě bylo na čas svěřené do péče otce a ten vyměřenou dobu zneužil k tomu, aby ho manipulativně naváděl. Jenže Stanislavovo počínání neušlo pozornosti sociálních pracovníků a právníků. Výsledek? Krajský soud v Brně mu za něj vyměřil tříletou podmínku.

Málo se ví, že i manipulace potomkem při rozvodovém řízení může spadat pod trestný čin týrání. Soudů, u nichž takové příběhy skončí, není mnoho, jde o nižší desítky – příčina ale nespočívá v tom, že by rodiče brali na duševní stav dítěte ohledy a nezavlékali ho do své války. Sociální pracovníci se spíše snaží problém vyřešit jinak, aby odsouzením otce či matky dítěti ještě nepřihoršili.

Týrání či zneužívání podle zákona neznamená jenom hraniční fyzické ubližování, patří sem i psychický útlak. U rozvodů je to často navádění potomka, aby si vybral pouze jednoho rodiče a toho druhého zavrhl.

„Z hlediska trestněprávní kvalifikace lze nebezpečnou manipulaci s dítětem hodnotit jako trestný čin týrání svěřené osoby. Za to je možné uložit trest odnětí svobody až na dvanáct let,“ vysvětluje advokátka Tereza Machová. A jedním dechem dodává: „Je třeba si uvědomit, že jakkoli je manipulace s dítětem vždy škodlivá, ne vždy lze takové jednání kvalifikovat jako trestný čin.“

Přesná statistika, kolik takových případů končí soudem, není k dispozici. Ministerstvo spravedlnosti si sice vede záznamy pro jednotlivé trestné činy, ale už nerozlišuje, jak došlo k jejich naplnění. V údajích tak splývají fyzická týrání s rozvodovými manipulacemi.

Autor: Kamila Bolegová