130 let

Masakr byl odvetou za smrt ženy mafiána

Česko

BERLÍN/ŘÍM Po čtvrteční vraždě šesti Italů v západoněmeckém Duisburgu se vyšetřovatelé obou zemí soustřeďují na stopy vedoucí do jihoitalského kraje Kalábrie a k tamní mafii zvané Ndrangheta. Za klíčový motiv považují svár znepřátelených rodinných klanů. Nevylučuje se přitom odveta za zločin v Kalábrii z loňských Vánoc. Na Hod boží vánoční byla v tamní mafiánské baště San Luca zastřelena manželka vysoce postaveného člena klanu StrangiovýchNirtaových Maria Strangiová. Zraněn byl i její pětiletý syn.

Dvě oběti z Duisburgu policisté řadí ke klanu Romeových-Pelleových, který zřejmě vánoční zločin spáchal. Oba klany žijí i v německém Porúří už dvě desítky let, ale vzájemného násilí se v Německu dosud nedopouštěly. Postavení dalších čtyř obětí vyšetřovatelé zjišťují.

Policie zatím nepotvrzuje informace, že jeden ze zavražděných se přímo podílel na vánoční vraždě v lokalitě San Luca. Tuto možnost ve středu nadhodil i italský ministr vnitra Giuliano Amato, který ale nikoho nejmenoval.

Krvavé spory ovšem sahají už do počátku 90. let, kdy se dříve spřátelené klany Strangio-Nirta a Vottari-Romeo-Pelle rozkmotřily. Experti se zatím neshodují v tom, zda v Duisburgu šlo o vraždu s širokým mafiánským pozadím, nebo o ryze soukromý spor. Způsob likvidace připomíná pomstu mafie, soudí německý expert televize WDR Jürgen Roth. Také vysoký činitel Svazu německých kriminalistů Wilfried Albishausen přičítá masakr organizované kriminalitě.

Šéfreportér televize ARD Dagobert Lindlau se ale přiklání spíš ke sváru dvou kriminálních rodin. „Původcem mohly být spory o dělbu moci nebo o pozemky,“ říká.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás