Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

Medailový sen zhatili Rusové

Ve čtvrtfinále MS dvacítek selhali čeští hokejisté ve druhé třetině, během níž třikrát inkasovali

PARDUBICE Česká hokejová reprezentace přišla na juniorském šampionátu o medailovou naději už ve čtvrtfinále. Tragická druhá třetina českého výběru, ve které Rusové nastříleli tři branky, rozhodla o postupu soupeře do semifinále. Češi si stejně jako na předchozích dvou mistrovstvích zahrají pouze o páté místo. Zápas s Finskem se hraje dnes od 18 hodin.

I přesto že Češi vyslali na bránu soupeře pouhých třináct střel, kouč Hořava své svěřence chválil. „Odvedli maximum. Za výkon je ale pochválit nemůžu.“

Osm a půl tisíce diváků v pardubické aréně vidělo zatím nejhorší výkon českého týmu na šampionátu. Ani soupeř ze začátku nehýřil aktivitou. V průměrné první časti se vyšplhal součet střel na bránu na pouhých devět pokusů. A to Češi hráli dokonce dvě přesilovky pět na tři. „Ty rozhodly zápas,“ hodnotil útočník Martin Látal. „Kdybychom šli do vedení, zápas by se pro nás odvíjel jinak,“ spekuloval.

Jenže Rusové se z úvodních chyb poučili, zpřesnili hru a začali více bruslit, čímž domácí reprezentanty tlačili k chybám. Čeští hokejisté v zoufalé snaze nástup Rusů zachytit propadali především v obranných činnostech. „Zaskočili nás pohybem. My jsme nestíhali a často jsme se ani nedokázali dostat k nim do pásma,“ kroutil hlavou Látal.

Na led už naskakoval vyloučený Kundrátek, když Rusové vstřelili úvodní branku utkání. Ve 28. minutě se prosadil Salezněv. Čeští mladíci odolávali dalším nájezdům Sborné jen necelých osm minut. V přesilové hře český tým demonstroval svůj nedůraz v celém zápase a po skrumáži před bránou se nejlépe zorientoval Tichonov. „Po druhém gólu začali Rusové jasně dominovat,“ řekl zklamaný brankář Michal Neuvirth. Ruský triumf ve druhé třetině završila akce ze 37. minuty. Čtyři hráči jen přihlíželi, jak Anisimov posílá křižný pas na neobsazeného Filatova, který puk zamířil do odkryté branky.

Čestnou trefu na 1:3 pak v českém dresu zaznamenal Meidl. Bez zbytečného přemýšlení napálil puk na bránu a gólman Bobrovsky poprvé kapituloval. „Pořád jsem věřil, že zápas můžeme otočit,“ dodal Neuvirth.

Takový vývoj ale nenastal. Ve třetí části už Rusové jen kontrolovali výsledek. V 51. minutě ještě Korolev zasadil poslední ránu dezorientované české obraně.

***

Česko „20“ 1

Rusko „20“ 4

Branky a nahrávky: 38. Meidl (Voráček) - 28. Selezněv (Filatov, Mamin), 36. Tichonov (Golubcov), 37. Filatov (Anisimov, Selezněv), 51. Koroljov (Bodrov). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), Sterns - Feola (oba USA), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 8:7. Využití: 1:0. Diváci: 8 420. Třetiny: 0:0, 1:3, 0:1. Česko: Neuvirth - Jordán, Bořuta, Parýzek, Piskáček, Kundrátek, Prokop - Voráček, Frolík, Bártek - Látal, Strapáč, Hampl - Sklenář, Kuběna, Ondráček - od 21. navíc Meidl, Semorád, Szturc. Rusko: Bobrovskij - Kurbatov, Kalimulin, Selezněv, Doronin, Alexandrov, Vojnov, Čudinov - Golubcov, Sajustov, Tichonov - Čerepanov, Mamin, Filatov -Koroljov, Bodrov, Gordějev - Kugryšev, Anisimov, Milechin. Další včerejší výsledky - čtvrtfinále: Kanada - Finsko 4:2. O udržení: Slovensko - Švýcarsko 5:2. Složení semifinálových dvojic: Rusko - Švédsko, Kanada - USA.