Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Města chtějí na Hradě Schwarzenberga, venkov volil Zemana

Karel Schwarzenberg v posledních chvílích před sečtením hlasů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg v posledních chvílích před sečtením hlasů | foto: Lidové noviny

PRAHA Karla Schwarzenberga dotáhla do 2. kola prezidentské volby Praha. A také velká města. Zvítězil v sedmi ze 13 krajských metropolí.

Vůbec nejdrtivější náskok získal ministr zahraničí v Praze, kde pro něj hlasovalo přes 40 procent voličů. Pro zajímavost: druhý Miloš Zeman dostal v hlavním městě jen necelých 18 procent hlasů.

Krajská města: 7:6 pro Schwarzenberga

Převahu získal kníže možná trochu překvapivě i ve většině krajských metropolí. Kromě tradičně silně pravicové Prahy opanoval výsledky i v dalších 6 krajských městech. V levicové baště v Ústí nad Labem, v Pardubicích a na celé Moravě kromě Brna mu vavřín pro vítěze sebral Zeman.

Na "svého důchodce" však nezapomněla Vysočina, kde Zeman pobral třetinu všech hlasů. Ze zbylých kandidátů se mu nikdo ani nepřiblížil.

Kraje: 8:6 pro Zemana

Zajímavý je pohled na zisky kandidátů i ve zbylých krajích. Miloše Zemana by na Hradě chtělo 8 ze 14 krajů. Zeman neslavil ve zmiňované Praze, středních a jižních Čechách, v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Velmi těsně také prohrál souboj o Plzeňský kraj.

Volební mapa: FIALOVÁ barva značí kraje, ve kterých zvítězil Karel Schwarzenberg. ČERVENÁ pak kraje, ve kterých vyhrál Miloš Zeman.

Volební mapa: FIALOVÁ barva značí kraje, ve kterých zvítězil Karel Schwarzenberg. ČERVENÁ pak kraje, ve kterých vyhrál Miloš Zeman.

Z volebních statistik mimo jiné vyplývá, že zatímco ve velkých městech má znatelnou převahu kandidát TOP 09, tak menší města a obce naopak drží pěsti Zemanovi.

O tom svědčí také to, že na začátku po sečtení menších okrsků si Zeman před konkurenty držel chvílemi až osmiprocentní náskok. Po započtení větších volebních celků - tedy větších měst - se Zemanův náskok na druhého v pořadí postupně ztrácel, až na necelé jedno procento.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!