Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Momenty voleb: zklamáním je účast, vítězem charita, která čeká na miliony

Česko

  16:13
Výsledky prvních prezidentských voleb v Česku kopírují očekávání posledních dní. Server Lidovky.cz proto mapuje kvarteto klíčových momentů, které překvapily a zaujaly. Tedy věci, pro které si Češi budou volby také pamatovat.

Prezidentští kandidáti. foto: Lidové noviny

1. Účast? Sotva dvě třetiny

„Chci vybrat datum, které umožní co možná nejvyšší volební účast,“ sliboval šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD), když loni na podzim rozvažoval, kdy mají jít Češi k první přímé volbě. Pro LN pak přiznával, že si přeje 75procentní účast.

Jenže realita je zcela jiná. K urnám prezidentské klání přitáhlo zhruba 61 procent voličů. To je méně než v parlamentních volbách 1996, 1998, 2006 a 2010.

2. Cizina je na straně Schwarzenberga

Dvě třetiny sečtených hlasů ukázaly, že krajánci v zahraničí jsou na straně Schwarzenberga. Předseda TOP 09 měl podporu přes 50 procent. Ve světě se tak pro Čechy stal hlavou státu už v 1. kole.

Překvapivě ale třeba na půdě Svatého stolce ve Vatikánu vyhrál Zeman:

3. Charitě přitečou miliony

Možná až na sedmicifernou částku se mohou těšit charitativní a dobročinné organizace. Na transparentních účtech nepostupujících kandidátů zůstává v tuto dobu 11 636 242 korun.

Pokud kandidáti nebudou čarovat s fakturami na poslední chvíli, rozpočet bohulibých spolků se bohatě naplní. „Můj manžel ještě těsně před volbami vložil 100 tisíc korun. Kolik půjde nakonec na charitu, těžko říci,“ zmínila pro LN Zuzana Roithová.

Jen na účtu sociálnědemokratického kandidáta Jiřího Dienstbiera je ke dnešnímu dni stále ještě 10 786 226 korun. „Většina ale padne na nezaúčtované operace,“ tvrdil Dienstbier po sečtení hlasů.

Kolik bude činit konečný příspěvek charitě, se tak teprve ukáže.

4. Debakl pro vládní ODS

Neviditelná kampaň Přemysla Sobotka, kandidáta nejsilnější vládní strany ODS, dopadla tvrdým direktem. Strana, která měla na Hradě svého otce-zakladatele, musela první dvě hodiny sčítání hlasů sledovat, že její muž se krčí na posledním, devátém místě.

Až ve finiši se Sobotkovi podařilo přeskočit Janu Bobošíkovou. „Je to pro mě velké zklamání,“ připustil Sobotka, kterému na sedmou Táňu Fischerovou scházel téměř celý jeden procentní bod a bezmála 40 tisíc hlasů.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...