130 let

„Ministerští“ lékaři v nevýhodě

Česko

PRAHA Dohody lékařů s farmaceutickými firmami o placené účasti na odborných kongresech končí. Tedy pro ty, kteří pracují v nemocnicích řízených ministerstvem zdravotnictví. Právě nyní zřizují všechna tato zdravotnická zařízení (například fakultní nemocnice, některé psychiatrické léčebny, vybrané lázně) speciální fond, na který můžou firmy posílat své neadresné dary. Z těch bude účast na kongresech hrazena. O tom, kdo kam pojede, rozhodne vedení nemocnice.

Cílem je zabránit ovlivňování lékařů, aby třeba předepisovali léky přednostně té firmě, která jim zaplatila výjezd. Někteří lékaři se obávají, že budou diskriminovaní oproti kolegům z krajských a soukromých nemocnic i ambulantním a praktickým lékařům. Těch se totiž nařízení netýká, a budou tak mít větší přístup k novým vymoženostem medicíny na kongresech. Pro farmaceutické firmy je schválená forma daru méně výhodná než dohoda s lékařem, kdy si můžou vydané prostředky dát do nákladů. Není tak jasné, zda bude mít vznikající nemocniční fondy na podporu vzdělávání kdo naplnit.

„Pro firmy je to dražší cesta, takže ubude množství prostředků. A lékaři tak budou samozřejmě znevýhodněni oproti soukromé sféře,“ hodnotí zatím nařízení ředitel FN Hradec Králové Roman Prymula.

A obavy potvrzuje i výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Radim Petráš: „Forma daru, který nejde uznat jako náklad, by snížila možnost, ne ochotu firmy dávat takové prostředky jako dnes,“ říká za sdružené členy.

Podle Prymuly se objevily společnosti, které se nabízejí jako zprostředkovatelé mezi lékaři a firmami. Protikorupční opatření to přímo nezapovídá. Ministerstvo zdravotnictví bude účinnost hodnotit za čtvrt roku. „Snaha zprůhlednit systém je správná. Teoreticky je možné všechno, ale mělo by to situaci ztížit. Někde to bude fungovat dobře, někde to může trvat déle,“ míní mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Některé nemocnice se snažily systém zprůhlednit už dříve. „Zavedli jsme formu darů vázaných na konkrétního člověka. Už tím se objem peněz omezil. Novým nařízením se úplně poruší vazby zaměstnance s firmami. Uvidíme, jaký o to budou mít zájem,“ vysvětluje ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová. V novém systému vidí jiná pozitiva: na kongresy se dostanou i odborníci, kteří nemají velké odběry léků, a nejsou tak pro firmy zajímaví. Nemocnice se ale připravují i na to, že budou na cesty dávat více ze svého.

***

Pokuta 750 tisíc

* Příkladem problematického sponzoringu je případ, který už vedl k pravomocné pokutě 750 tisíc korun. Tu uložil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) firmě Actavis CZ. V roce 2008 pořádala pro lékaře v Egyptě kongres. Ve skutečnosti tam ale jeli za peníze firmy na dovolenou.

* „Současné vedení Actavisu je nové, přestože nemá s kauzou nic společného, rozhodlo se záležitost uzavřít a pokutu zaplatit,“ řekla ředitelka firmy Jana Bánhidaiová. SÚKL ale také podal trestní oznámení kvůli podplácení.

To zatím uzavřeno není.

* Jen loni řešil SÚKL 186 podnětů na porušení zákona o regulaci reklamy, 10 procent z toho bylo právě kvůli sponzoringu.

Autor: