Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Semafor označil devět rizikovějších oblastí. Velká ohniska jsou Praha a Moravskoslezský kraj, uvedla Rážová

Česko

  14:13aktualizováno  18:14
V Česku nejsou okresy s horší epidemickou situací nákazy covidem-19 než stupeň 1 označený zeleně, kterých je devět. Jsou to Praha, Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek a dále Brno-město, Jihlavsko a Prachaticko. Ostatní okresy jsou bílé, tedy bez rizika. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí poprvé představilo takzvaný semafor, tedy mapu okresů podle epidemiologické situace, na tiskové konferenci.

„Hodnotí se 25 parametrů. Jsou výsledkem týdenního souhrnu nad denními sledováními. Konečné rozhodnutí o daném stupni je výstupem odborné expertizy epidemiologů a hygieniků,“ řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. Opatření se podle ní budou vždy nejprve projednávat s kraji nebo místními samosprávami. „Rozhodně to nebudeme vyhlašovat z hodiny na hodinu,“ dodala.

V zeleně označených regionech se sice vyskytují nové případy, nemoc se ale nešíří v komunitě. Z doporučení ministerstva z minulého týdne vyplývá, že tamní hygienické stanice mají zvážit doporučení použití ochranných prostředků a dezinfekce, aktivovat informační linky nebo posílit odběrová místa a laboratoře, což se například v Praze děje zhruba dva týdny. Nemocnice pak také mohou omezit návštěvy.

Lidé by se pak podle ministerských doporučení měli vyhýbat úzkému kontaktu s lidmi s příznaky, pravidelně si mýt ruce, nedotýkat se obličeje, dodržovat odstup od cizích osob nebo zvážit nošení roušek i tam, kde nejsou povinné. Lidé, kteří na sobě pozorují příznaky nemoci dýchacích cest, by měli zůstat doma, omezit kontakty s rodinnými příslušníky a telefonicky se spojit se svým praktickým lékařem, který rozhodne o dalším postupu.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška bylo za červenec nově diagnostikováno 4597 lidí s covidem-19, což je mnoho. „Velká část jde na vrub Moravskoslezského kraje a Prahy,“ řekl Dušek. Podle něj je 80 procent nových případů možno spojit se známými ohnisky. Velmi málo lidí ale musí do nemocnic. Nově hospitalizovaných bylo 237 lidí a vážný průběh mělo 33 z nich. Zhruba polovina mezi hospitalizovanými byli lidé nad 65 let, senioři měli 26 vážných průběhů nemoci z celkových 33 za celý měsíc.

Podle ředitelky Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové bude výskyt viru v Praze vždycky vyšší než v ostatních částech země. Hlavní město je podle ní téměř na hranici mezi zeleným a horším žlutým stupněm. Od minulého pondělí tam přibývá průměrně 56 nově diagnostikovaných za den, jeden nemocný aktuálně nakazí mezi 1,29 a 1,5 dalšího člověka, podobně je na tom i Středočeský kraj, který je s metropolí silně provázaný. „Podíl případů bez prokázaného zdroje nákazy je asi 18 procent, což hodnotíme jako snesitelné,“ dodala Jágrová.

Nové případy podle ní často souvisejí se skupinami mladých lidí, jako například ohnisko v klubu Techtle Mechtle s více než dvěma stovkami nakažených, nebo s agenturními zaměstnanci. „Bohužel se zapomínají držet odstupy tam, kde je to možné. Jakmile to počasí dovolí, budou se roušky určitě znovu nosit i v nadzemní MHD,“ uvedla Jágrová. Očekává, že to bude od září. „Máme připraveno nošení roušek ve zdravotnických zařízeních a veřejných budovách, ale zatím nechceme tolik omezovat,“ dodala.

Semafor se poprvé rozsvítil. Ukázal na rizikové oblasti.

Semafor se poprvé rozsvítil. Ukázal na rizikové oblasti.

Ve školách se s rouškami nepočítá, v Praze by se neměly podle Jágrové uzavírat ani celé školy. „Já mám představu, že pokud v konkrétní třídě bude výskyt, tak pozitivní dítě půjde do izolace, jeho nejbližší soused do karantény, ostatní děti se vyšetří a nastaví se karanténní opatření pro tu třídu. Budou mít třeba jindy zahájenou výuku, jindy přestávky a budou chodit na obědy poslední, ale dál by chodili do školy,“ popsala Jágrová. Obdobná doporučení projednává hygienička Rážová s ministerstvem školství, aby před 1. září měly školy manuál, jak postupovat.

Většina nakažených souvisí se známými ohnisky. Kromě nakažených souvisejících s nočním klubem, od nichž onemocnělo 181 lidí v Praze a přes padesát v krajích. Další ohnisko souvisí podle Rážové s tréninkovým kempem hokejového klubu Slavie, kde onemocnělo 50 lidí z různých krajů. Chystají proto doporučení pro sportovní oddíly. Bez bližších podrobností hygienička jmenovala také venkovní party, kde se nakazilo více lidí, ale jejich počty zatím nejsou prošetřeny. Nakažení jsou z Prahy, Ústeckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje. Ohnisko v Moravskoslezském kraji podle odborníků pomalu vyhasíná, protože generuje méně než pětinu nových případů. Stále se nákaza mezi lidmi šíří hlavně na Frýdecko-Místecku.

Semafor určující míru rizika bude ministerstvo aktualizovat v týdenních intervalech. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů - bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření koronaviru. Nákazy, které si přivezli Češi z dovolené, jsou podle Rážové v celkovém počtu zanedbatelné.

Jakmile to počasí dovolí, budou se roušky v Praze znovu nosit i v povrchové MHD. Lidé by měli dál dodržovat odstupy, řekla šéfka pražských hygieniků. 

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat