Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ministerstvo zahraničí varuje Čechy před cestami do Iráku, nasazení tuzemští vojáci jsou podle úřadu v pořádku

Protesty v Bagdádu (ilustrační)

Protesty v Bagdádu (ilustrační) foto: Reuters

PRAHA - České ministerstvo zahraničí dlouhodobě varuje před cestami do Iráku. Situaci v zemi po americkém útoku na íránského generála Kásema Solejmáního úřad sleduje a bude informovat o případných dalších krocích, řekla v pátek mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová. V zemi je podle ní přes databázi Drozd zaregistrováno pět Čechů, další čeští občané pracují na velvyslanectví v Bagdádu a na generálním konzulátu v Irbílu. V zemi je nasazeno i zhruba 40 českých vojáků, podle ministerstva obrany jsou v pořádku a plní své úkoly.
  12:06aktualizováno  16:48

Spojené státy v pátek prostřednictvím svého velvyslanectví v Bagdádu vyzvaly k okamžité evakuaci amerických občanů z Iráku. Pokyn přišel jen několik hodin po americkém raketovém útoku, při němž v Bagdádu zahynul Solejmání. Americké ministerstvo zahraničí také oznámilo, že kvůli úternímu útoku na velvyslanectví v irácké metropoli úřad přerušil konzulární služby.

„Dlouhodobě před cestami do Iráku varujeme. V zemi je nestabilní bezpečnostní situace, hrozí únosy a lidé tam mají jen omezený přístup k základní zdravotnické pomoci,“ řekla Štíchová. „Prioritou je pro nás, aby měli čeští občané k dispozici všechny potřebné informace, ať už prostřednictví systému Drozd nebo našich webových stránek. Klíčová je pro nás samozřejmě také bezpečnost velvyslanectví v Bagdádu a konzulátu v Irbílu. Situaci proto sledujeme a o dalších krocích budeme informovat,“ doplnila.

V souvislosti se zabitím Solejmáního vydalo ministerstvo varování i pro návštěvníky Íránu, kde se podle diplomacie očekávají masové demonstrace. „Varujeme cestovatele, aby se vyhýbali místům s velkou koncentrací lidí, nefotografovali ani nenatáčeli shromáždění a dbali všech opatření a doporučení místních bezpečnostních složek,“ uvedl úřad na webových stránkách. Ministerstvo také doporučilo, aby lidé necestovali do příhraničních a pobřežních regionů Íránu.

Štíchová rovněž uvedla, že v Iráku je podle systému Drozd, kam se dobrovolně mohou registrovat Češi při cestách do zahraničí, pět českých občanů. Další čtyři jsou zaregistrováni v Íránu. V okolních zemích, jako jsou Jordánsko, Izrael nebo Libanon, jich jsou stovky.

V Iráku jsou nasazeni na misi také čeští vojáci. „Všichni čeští vojáci působící v rámci mezinárodních sil v Iráku jsou v pořádku, jsme s nimi v kontaktu. Plní dále své úkoly, Situaci nepřetržitě monitorujeme, abychom případně mohli zareagovat. Jednotlivá tamní velitelství přijala standardní bezpečnostní opatření,“ uvedlo na twiteru ministerstvo obrany. Česká armáda vyslala do země výcvikovou jednotku chemického vojska, výcvikem svých iráckých kolegů se zabývá i Vojenská policie. Mandát pro vyslání vojáků skončí letos, podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) ho bude chtít vláda prodloužit.

Americká armáda v noci na na pátek zabila v Bagdádu íránského generála Solejmáního a několik dalších osob včetně vlivného velitele iráckých milicí. Útok vyvolal ostrou reakci v Teheránu i v Bagdádu, neschvalují ho i jiné země a Írán stejně jako jeho spojenecké milice hrozí odvetou.

Nebezpečná provokace, myslí si o útoku Zaorálek

Český ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který byl v minulosti ministrem zahraničí a předsedou zahraničního výboru Sněmovny, zabití Solejmáního také kritizoval. „Zabití íránského generála Solejmáního je nebezpečná provokace, která bude znamenat eskalaci situace v regionu. (Americký prezident) Donald Trump si tímto siláckým gestem vyrobil další problém do blížících se prezidentských voleb v USA,“ napsal na Twitteru. Další představitelé české vlády se zatím k incidentu nevyjádřili.

Poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) označil zabití Solejmáního za těžké, ale nutné rozhodnutí, protože Írán útočí na lodě a ropná zařízení v regionu a vyvíjí balistické zbraně. „V této chvíli by měla Evropa stát po boku Ameriky,“ uvedl na twitteru. Americkou operaci podpořil i europoslanec Jan Zahradil (ODS), podle něhož byl Solejmání dlouhodobě jedním z nejnebezpečnějších lidí v regionu.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...