Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ve škole také PCR testy? Byl bych rád, kdyby se dostaly do vějíře metod, uvedl Plaga

Ministr školství Robert Plaga na tiskové konferenci ohledně maturit. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Ministr školství Robert Plaga (za ANO) by chtěl, aby se při testování ve školách používaly vedle antigenních také testy PCR. Měly by se mezi testovací metody u školáků zařadit. Plaga to ve středu řekl na jednání sněmovního školského výboru. Vláda rozhodla o tom, že stát pro školy a veřejný sektor pořídí 7,65 milionu antigenních testů. Školský výbor žádá, aby ministerstvo do konce měsíce účinnost antigenního testování ověřilo ve školách, které jsou v provozu pro děti zdravotníků a záchranářů.
  15:58

Antigenní testy jsou levnější a jejich výsledek je rychle k dispozici. Jsou ale také méně spolehlivé. Přesnější PCR testy jsou dražší, jejich zpracování je náročnější a trvá déle. Ministerstvo školství podle Plagy původně pro školy zvažovalo PCR testy ze slin. Ministr zdůraznil, že jeho úřad o výběru testů nerozhoduje.

„Byl bych rád, kdyby se PCR testy dostaly do vějíře testů, které by se využívaly... PCR testy ze slin mají své výhody. Vycházíme z informací a jasných podkladů o větší spolehlivosti těchto testů. Byl bych rád a na vládě jsem byl zastáncem toho, že by měla být PCR metoda ze slin zařazena do vějíře,“ uvedl Plaga.

Podle něj nyní není možné zajistit testování PCR pro 1,7 milionu žáků a studentů a 300 000 pracovníků školství. „Kapacitu dvou milionů testů nejsou laboratoře schopny vytvořit,“ dodal ministr. Upřesnil, že antigenní testování by mělo být dvakrát týdně.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný a ministr školství Robert Plaga.
Ministr školství Robert Plaga.

Podle místopředsedy výboru Lukáše Bartoně (Piráti) strategie testování z dílny ministerstva školství dávala smysl. „Pak to šlo na vládu a tam to dopadlo jako vždycky. Nemyslím, že nakoupené antigenní testy s nízkou spolehlivostí se špatnou zkušeností z Rakouska budou průkazné,“ míní Bartoň.

Česko testy čínského výrobce pořídilo v únoru. Využít se měly u školáků, kteří do škol chodili či se do nich měli vrátit. Vláda ale kvůli nákaze rozhodla o uzavření všech škol od 1. března. V provozu jsou jen školy pro děti záchranářů a zdravotníků. Podle Bartoně se mohla účinnost testů v těchto zařízeních ověřovat. „Už 17 dní mohly běžet pilotní projekty. Řekly by, zda mají testy takový efekt. A 17 dní se stále nic neděje,“ kritizoval Bartoň. Také podle místopředsedkyně výboru z vládní ČSSD Kateřiny Valachové pilotní zkoušení testů zatím dělaly školy hlavně samy od sebe, ne v režii ministerstva.

Výbor po resortech školství a zdravotnictví žádá, aby do konce března antigenní testy v otevřených školách ověřily a vyhodnotily. Chce také, aby ministerstva nejpozději do 23. března zpracovala plán variant návratu žáků a studentů do škol včetně případného krizového pokračování výuky na dálku.

Podle Plagy o zkoušení testů jednal ústřední krizový štáb s hejtmany. Dohodli se, že vybrané otevřené školy dostanou ze státních rezerv antigenní testy a ověří je. Výsledky by pak měl mít Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Ministr zopakoval, že do škol by se měli nejdřív vrátit žáci prvních a druhých tříd a maturanti, ale také mladší školáci ze třetích až pátých tříd. Obnovit by se měla praktická výuka. Ve třídách by dál měla platit zpřísněná hygienická opatření. Respirátory by měli nosit i očkovaní učitelé.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!