Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Že můžeme dostudovat jinde? Ministryně veřejně lže, stěžují si studenti UJAK

Česko

  14:46
PRAHA - Posluchači dvou zrušených pedagogických oborů na UJAKu si stěžují na ministryni Kateřinu Valachovou (ČSSD), která podle nich předkládá veřejnosti absurdní informace a nedodržuje slib svých předchůdců ve funkci. „Mlčky se zde přihlíží k tomu, jak paní ministryně veřejně lže, a to nás nutí domýšlet si různé scénáře, proč to tak asi je, proč jsou tyto špinavosti zametány pod koberec,“ píší rozzlobení studenti šéfce resortu v otevřeném dopise.

Studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského protestovali 26. září před budovou ministerstva školství v Praze proti rozhodnutí Akreditační komise o neprodloužení akreditace oboru. foto: ČTK

K poslednímu zářijovému dni vypršela dvěma oborům na pražské Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) akreditace. Důvodem byl zejména nesoulad mezi počtem studentů „Speciální pedagogiky“ a „Speciální pedagogiky - učitelství“ a jejich vyučujících. Více než 1400 studentů v navazujícím magisterském studijním programu totiž bylo vyučováno celkem 36 pedagogy. Zamítavé stanovisko se ale týkalo například i vedení praxí nebo diplomových prací.

Kateřina Valachová

Kateřina Valachová

Posluchači zrušených navazujících magisterských oborů, kteří s odůvodněním od začátku nesouhlasí a ostře se proti němu staví, však mají podle ministerstva zůstat v klidu. Studium prý budou moci dokončit i přes nepříznivý verdikt Akreditační komise na jiných školách, a to buď už v letním semestru, nebo od dalšího akademického roku.

„Zajistili jsme variantu ‚B‘ na veřejných vysokých školách. UJAK má povinnosti vůči studentům zajistit jim po ztrátě akreditace dostudování. Je na studentech, jakou variantu zvolí,“ zaslalo ministerstvo školství serveru Lidovky.cz své vyjádření.

Ministryni studenti nevěří

Jenže studenti, kterých se zrušení dvou oborů dotklo, příslibu ministerstva nevěří. Seznam alternativ k jejich dosavadnímu studiu, jak jej předložila ministryně Kateřina Valachová (ČSSD), se podle zklamaných studentů vůbec nezakládá na pravdě.

„Pokusím se osvětlit tuto nabídku: žádný z nabízených studijních oborů (až na Pedagogickou fakultu MU v Brně), nám nezajistí potřebnou kvalifikaci speciálního pedagoga - učitele, abychom mohli dále pokračovat ve svém působení učitelů na našich školách. Jde o příbuzné, ale neučitelské obory nebo učitelské pro jiný stupeň škol,“ stěžuje si i za ostatní posluchače studentka Šárka Paletářová. Mezi jejími kolegy-studenty jsou prý z velké části už praktikující učitelé, leckdy i s třicetiletou praxí, kteří si potřebují doplnit potřebnou kvalifikaci či absolventi jiných škol.

„Opravdu se vám zdá normální, aby absolventi VŠ, kteří za sebou mají ve větší části již absolvována pětiletá studia na veřejných vysokých školách opakovaně studovali dalších pět let jenom proto, že chtějí dále vykonávat svoji práci - vzdělávat žáky s různým typem postižení? Upozorňuji, že se jedná o praktikující pedagogy, žádné studentíky bez praxe,“ pokračovala dále ve stížnosti nepřímo adresované ministryni. Tu viní z toho, že prý nedodržuje slib svých předchůdci ve funkci, tedy že budou moci dostudovat ještě na své alma mater.

Bývalí studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského a jejich...
Studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského protestují

Studenti, kterých se zrušení dotklo, kvůli tomu před pár dny dokonce uspořádali v pořadí již druhou protestní demonstraci před ministerstvem školství. Akce se na rozdíl té první Valachová nezúčastnila.

„Po zhlédnutí videa s její účastí na (první - pozn.red.) demonstraci studentů se nemohu ubránit ještě jedné poznámce – její slova ‚Věřte své ministryni‘, se ve světle nových skutečností jeví jako velmi nepodařený vtip. A její další prohlášení: ‚Řešení mám, nebude to trvat pět let, ani dva roky‘ je opravdovým výsměchem všem studentům! Jak si mohla ze své pozice ministryně dovolit vyřknout takové sliby, pokud věděla, že jednání s děkany ostatních fakult ještě nejsou u konce a neznala v té době konkrétní podmínky,“ píše rozzlobeně zástupkyně naštvaných studentů.

Ministryni vyčítá i to, že se údajně vyhýbala společným jednáním. „Marně se paní ministryně ptáme, proč dosud ani jednou nejednala s rektorem UJAK? Od 16. 9. jedná se všemi pedagogickými veřejnými VŠ. Proč jí ta naše nestála za jedinou schůzku? Jedinou, která se měla konat v září, bez důvodu v den konání zrušila,“ stěžují si studenti. Setkání ale nakonec proběhlo. „Po nátlaku nás, studentů, pověřila svého náměstka jednáním s vedením naší univerzity. První jednání se ovšem uskutečnilo až téměř po měsíci od jednání se všemi ostatními vysokými školami, dne 13. 10., a to opět až po naší urgenci,“ doplnila Paletářová kriticky.

Poslední a mimořádný krok, zní z resortu

Většina studentů chce dostudovat na UJAK, s přechodem na jiné vysoké školy, které jsou podmíněny přijímacím řízením, nesouhlasí. Soukromá vysoká škola i proto podá žádost o nové akreditace oborů speciální pedagogik. Podle mluvčího instituce, Jana Červenky, navíc sama vyjednává s jednou ze slovenských veřejných vysokých škol o případném přechodu dotčených studentů.

Podle zákona o vysokých školách se o dostudování studentů ve stejném nebo podobném oboru musí postarat sama vysoká škola. Ministryně Valachová před nedávnem zopakovala, že se její resort angažuje nad rámec zákona. „Vše, co bylo učiněno, bylo učiněno z dobré vůle. Pokládám to za poslední krok, který jsme mohli učinit a za krok mimořádný,“ ohradila se proti kritice.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat