• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Místo táborníků dobytek

Česko

Práce o orientaci velkých býložravců sice nespadla z čistého nebe, ale bez čistého nebe by byla patrně nemožná. Z velké míry totiž závisí na použití satelitních snímků dostupných v rámci Google Earth.

Původně ji ovšem vědci chtěli využít ke studování chování lidí. „Chtěli jsme zjistit, jestli magnetické pole ovlivňuje orientaci stanů, které si staví táborníci a kempaři,“ říká Hynek Burda. V běžných budovách je totiž magnetické pole narušené, ale stanování v přírodě by mohlo odhalit naše přirozené tendence.

Myšlenka sledování stanových městeček na satelitních snímcích vznikla v rámci dlouhodobých debat o magnetické orientaci u savců. Hynek Burda byl totiž první, kdo tento smysl u savců objevil : „Bylo to v 80. letech, kdy jsme objevili jakýsi magnetický kompas u rypošů (krtkům podobná africká zvířata, ovšem žijící v koloniích – pozn. red.).“ Nakonec se ale ukázalo, že orientaci stanů ovlivňuje příliš mnoho faktorů, než aby toto sledování bylo průkazné. Vědci však byli uneseni, když zjistili, že na snímcích jsou patrné jednotlivé kusy hovězího dobytka na pastvě.

Hledání vyhovujících fotografií bylo sice časově náročné, ale „jakmile se ukáže, že jste přišli na něco zajímavého, už se jen těžko dokážete zastavit,“ řekli autoři výzkumu novinářům.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás