Místo zázraku další prohra

V Žilině měla Sparta k obratu hodně daleko. Fotbalisté Žiliny si postup do Ligy mistrů pohlídali

BOJ O FOTBALOVOU LIGU MISTRŮ ŽILINA Po první porážce v Praze přišla druhá v Žilině. Cesta do Ligy mistrů se pro fotbalisty Sparty definitivně zatarasila. Poslední český zástupce na evropské scéně ani v odvetě play off nevstřelil gól, neproměnil ani penaltu, a k tomu jednou inkasoval.

Dnešní losování základních skupin milionářské soutěže tak bude zajímat slovenského mistra, na tým z Letné zbyla jen účast v Evropské lize. Už pátý rok po sobě bude scházet mezi klubovou elitou, letos přitom měla Sparta největší šanci to změnit. Jenže místo toho se jen potvrdilo, že konkurence jí utíká čím dál víc.

Pokud byste přeházeli písmena ve slově Sparta, dostali byste výstižné pojmenování, jak si mužstvo v rudém během dvou soubojů s Žilinou počínalo: byl to trapas.

Nepomohla ani penalta Jestli to bude stát Jozefa Chovance místo, se teprve ukáže. Generální sportovní manažer bude svoji budoucnost řešit příští týden během reprezentační přestávky. „Po sportovní stránce vím, jak dál. Musíme si o tom ale nejdřív promluvit s vedením klubu.“ Sám o rezignaci neuvažuje. „Nejsem tu od toho, abych sám sebe hodnotil,“ uvedl.

Na žilinském trávníku se měli hosté hnát za vymazáním dvoubrankové ztráty, ale Sparta se znovu držela o krok pozadu. V první půli nevystřelila ani jednou na žilinskou branku. Až na nadějnou pozici Sionka to nebyl odvážnější výkon, jaký sliboval Chovanec den před zápasem.

Krátce po slibné příležitosti Sionka si sparťané nepohlídali muže, který je nejvíc trápil i před týdnem. Když jediný český legionář v sestavě Žiliny Emil Rilke proběhl kolem statického Pamiče, nacentroval na Momodoua Ceesaye. Objev z Gambie dostal dost prostoru a času, aby předvedl efektní nůžky. Sparťané sledovali skvostný moment afrického útočníka jako sochy. Za míčem padajícím do sítě se nepohnul ani brankář Blažek.

Víc se Sparta začala snažit až po přestávce, ale v koncovce mají její hráči čím dál tím silnější blok, pokud mají zamířit přesně. V 53. minutě ještě dostali poslední příležitost Žilinu znejistit. Kladrubský si s penaltou po faulu na Wilfrieda poradil školácky, pro jeho slabou střelu si gólman Dúbravka doskočil k levé tyči.

I poslední optimisté ve sparťanských řadách potom pochopili: žádný zázrak se v Žilině konat nebude. Obrat podle Chovance vyloučený nebyl.

„Měli jsme dostatek šancí, abychom to zvládli. Jen jsme měli být někdy důraznější a jindy zase klidnější.“ Vítězné vlastnosti však jeho tým neobjevil. „Vy nejste Sparta,“ skandovali žilinští fanoušci posměšně směrem k poraženým, než rozjeli dlouhé oslavy.

***

MŠK Žilina 1 Sparta Praha 0

Branka: 18. Ceesay. Rozhodčí: Benquerenca - Miranda, Santos (všichni Port.). ŽK: Pečalka - Kladrubský, Kucka, Vachoušek. Diváci: 10 892. Poločas: 1:0. První zápas: 2:0, postupuje Žilina. Žilina: Dúbravka - Guldan, Piaček, Pečalka, Mráz - Jež - Rilke (90. Zošák), Bello, Ceesay (80. Vittor), Majtán (74. Poliaček)Oravec. Sparta: Blažek - Adiaba (46. Kweuke), Hoheneder, Hejda, Pamič (86. Třešňák) - Kladrubský - Sionko (61. Kadeřábek), Kucka, Vachoušek, Krejčí - Wilfried. O CO SPARTA PŘIŠLA

Vysoké prémie

* 180 milionů korun jako základní bonus za postup do Ligy mistrů putuje na žilinský účet. Na Spartu zbyly skromnější sumy: 52 milionů, což je ale daleko víc, než dostávali vyřazení v minulých letech. Za účast v Evropské lize přidá UEFA dalších 30 milionů. Možnost vylepšit si prestiž

* Jeden z hlavních záměrů šéfa Sparty Křetínského zněl: pravidelně hrát Ligu mistrů. To se už ale pět let nepovedlo. V období 1999 až 2005 přitom Sparta vynechala boje ve skupinách jen jednou. Ústup ze slávy se letos nezastavil.