24. července 2013 10:51, aktualizováno  13:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Místopředseda zemanovců Augustin míří do čela Úřadu vlády

Místopředseda zemanovců Radek Augustin se stal novým šéfem Úřadu vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda zemanovců Radek Augustin se stal novým šéfem Úřadu vlády. | foto: SPOZ

PRAHA Novým šéfem Úřadu vlády bude místopředseda SPOZ Radek Augustin. O jeho jmenování ve středu rozhodl kabinet. Serveru Lidovky.cz to sdělil zdroj blízký vládě.

Augustin je od roku 2010 místopředsedou SPOZ, dříve byl několik let členem ČSSD. U zemanovců vede stranickou organizaci Olomouckého kraje.

Po jmenování Rusnoka premiérem Augustin ujišťoval, že v jeho kabinetu nezasedne žádný zemanovec. Sám se ale ujal významného postu ředitele Úřadu vlády. A není to jediný zemanovec, který se dostal do důležité funkce. Vratislav Mynář - donedávna předseda SPOZ - pracuje jako hradní kancléř.

Cesta k popularitě SPOZ

Podle Miroslavy Němcové (ODS) je jmenování Augustina jasným důkazem propojení mezi vládou, prezidentem a stranou SPOZ. "Prezident tak dál prohlubuje svoji snahu vytvořit si vlastní mocenskou strukturu, která za prvé zkoncentruje moc do jeho rukou a za druhé zajistí popularitu straně SPOZ před parlamentními volbami," zhodnotila situaci Němcová.

Dodala, že pro ODS je to další důvod, aby vládu Jiřího Rusnoka nepodpořila. Podle Němcové se také ukazuje, že Rusnok lhal, když říkal, že přestože za SPOZ kandidoval ve volbách v Praze-Vinoři, nemá se stranou vlastně nic společného. "Přitom nyní dosadil na klíčový post šéfa svého úřadu exponenta této strany," připomněla místopředsedkyně ODS.

Augustin ve funkci vystřídá Lubomíra Poula, který byl v červnu zadržen v souvislosti s kauzou Nagyová. Obvinění však unikl.

ČTĚTE TAKÉ:

Nový šéf Úřadu vlády se názorově angažoval například v nedávné kauze Putna, kterého prezident Miloš Zeman odmítl osobně jmenovat profesorem. Augustin tehdy potvrdil, že prezident má problém s Putnovou sexuální orientací. "Pan Putna prošel řádným habilitačním řízením a jako takový nárok na profesuru má. Ale teď jde o celospolečenské vnímání profesorů, a zdali některé jeho činy tuto vážnost posilují, nebo naopak snižují," uvedl tehdy Augustin.

Lidovky.cz, spaŠárka Pálková

Najdete na Lidovky.cz