Mladík Latvala slavil první triumf v MS

MOTORISMUS

KARLSTAD Finský jezdec Jari-Matti Latvala vyhrál Švédskou rallye a stal se ve 22 letech nejmladším vítězem soutěže mistrovství světa v historii. Pilot továrního týmu Ford porazil bezmála o minutu svého kolegu a krajana Mikka Hirvonena. Absolutní triumf americké automobilky, vůbec první v historii MS, završil na třetím místě Gianluigi Galli z Itálie. Vítěz předchozí Rallye Monte Carlo Sébastien Loeb z Francie soutěž nedokončil, po páteční havárii odstoupil v sobotu kvůli poruše motoru svého citroenu.

Český pilot Martin Prokop s mitsubishi obsadil dvanácté místo v absolutním pořadí a čtvrté mezi produkčními vozy.

„Splnil se mi sen. Ráno jsem byl ale pořádně nervózní,“ přiznal včera mladík, jenž v tabulce nejmladších vítězů předčil svůj idol Henriho Toivonena. Ten vyhrál v roce 1980 Britskou rallye ve 24 letech, v roce 1986 ale jeho život vyhasl za tragických okolností na Korsice.

Šampionát pokračuje 29. února v Mexiku.

Výsledky: 1. Latvala, Anttila (Fin./Ford Focus) 2:46:41,2, 2. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Focus) -58,3, 3. Galli, Bernacchini (It./Ford Focus) -2:23,2, 4. P. Solberg, Mills (Nor.-Brit./Subaru Impreza) -2:59,4, 5. Mikkelsen, Floene (Nor./Ford Focus) -5:46,0, 6. Sordo, Marti (Šp./ Citroen C4) -7:13,1, ...12. PROKOP, TOMÁNEK -14:30,5, 36. SEMERÁD, CEPLECHA (oba Mitsubishi Lancer) -39:54,8.

MS po 2 z 15 závodů: 1. Hirvonen 16, 2.

Loeb a Latvala oba 10, 4. P. Solberg a Galli oba 9, 6. Atkinson (Austr./Subaru Impreza) 6.

Pořadí týmů: 1. Ford 26, 2. Stobart-Ford a Subaru po 16, 4. Citroen 15, 5. Suzuki 5.