• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Monokly si nezakrývám

Česko

Ženský box - Oblibu mezi fanoušky si pomalu získává také v Česku

Před pěti lety si chtěla vylepšit fyzičku a začít chodit na aerobik, ale nakonec se vrhla na box. Dnes už Arleta Krausová (29) dokonce patří mezi profesionály. „V Česku už nebylo moc s kým boxovat, bylo těžké sbírat zápasy,“ vysvětluje posun v kariéře nejlepší česká boxerka, kterou mohli diváci vidět v akci při středečním galavečeru v hotelu Pyramida.

* LN Jak reagovalo vaše okolí a rodina, když jste oznámila, že se z vás stane boxerka?

Když jsem box dělala jen kondičně, tak se až tolik nedivili. To bylo ze začátku. Potom, když jsem začala zápasit a věnovat se boxování naplno, jistý podiv v okolí byl. Přece jen spojení žena a box není úplně obvyklé. Ale teď to rodina i kamarádi berou úplně v pohodě.

* LN Co vás na boxu přitahuje?

Určitě rozmanitost tréninků. Je hodně pestrý. Trénujete techniku, různé speciální cviky. Neděláte stále to samé. A líbí se mi i to, že box je individuální sport. Člověk stojí v ringu sám za sebe, sám posouvá vlastní hranice a hlavně hned pozná každé zlepšení.

* LN Jak je pro ženu těžké zvládat boxerský trénink, o kterém se tvrdí, že patří k vůbec nejtvrdším?

Souhlasím, že je to určitě jeden z nejnáročnějších sportů. Potřebujete sílu, výbušnost i vytrvalost. Ale pokud chce člověk dělat nějaký sport na vrcholové úrovni, je to náročné a bolí to pokaždé. A je jedno, jestli jde o box, nebo atletiku.

* LN Není profesionální box pro ženy přece jen daleko nebezpečnější než pro muže? Kromě chráničů na hrudníku nemáte chráněnou hlavu, žebra ani břicho.

Je pravda, že to není úplně ideální, a čím déle box děláte, tím spíš se mohou vyskytnout nějaké deformace. (usmívá se) Ale záleží i na tom, jakým stylem boxujete. Techničtější boxerky inkasují míň úderů než typické bijkyně. Nebezpečné to tedy je, ale pokud si takový sport vyberete, dopředu počítáte s tím, že nepříjemnou ránu sem tam schytáte.

* LN Zakrýváte si po zápase monokly a podlitiny?

Ne, i když to nevypadá zrovna dobře, když potom někam vyrazíte s přítelem. Hned každého napadne, že mě asi mlátí. Když mám naplánované nějaké focení, je to nepříjemné, ale v soukromí to neřeším. Daleko víc jsem alergická na ironické hlášky lidí, kteří vědí, že boxuju. Holt u nás asi není spojení žena a box úplně zavedené.

* LN Využila jste někdy svých schopností i mimo ring?

Naposledy jsem se poprala ve škole, když jsem byla menší.

* LN Co by mohlo pomoci získat ženskému boxu větší popularitu? Před lety se o něm mluvilo hlavně ve chvíli, kdy si rukavice navlékla dcera Muhammada Aliho Laila...

Myslím, že jí její jméno do ringu hodně pomohlo. Ale velmi populární je ženský box v Německu a Rusku, díky Nataše Ragosinové (pozn. red. - nejúspěšnější boxerka současnosti) jde v obou zemích ženský box hodně nahoru. Půlka lidí se tam jde na ženský box podívat ze zvědavosti, druhá už ho ale bere vážně po sportovní stránce.

* LN Další zlom by mohl přijít v roce 2012. To se ženský box objeví v olympijském programu.

Sice se bude soutěžit jen ve třech váhových kategoriích, ale i tak je to velké plus. Osobně si myslím, že na olympiádách jsou jiné sporty, které tam nemají co dělat - třeba curling.

* LN Může olympiáda pomoci ženskému boxu i v Česku?

Možná se tady o box začnou zajímat i mladší holky a začnou boxovat mnohem dřív, než jsem začala já. To by pro ně znamenalo velké plus.

* LN Co byste ještě chtěla stihnout?

Co se dá. Samozřejmě nechci boxovat do čtyřiceti, ale konec kariéry je ještě daleko. Zatím pro mě není věk překážkou. U sportu bych ráda zůstala i potom. Momentálně mám už nějaké vlastní svěřence, připravuji lidem jídelníčky, to mě baví. Měla jsem štěstí a dostala se do skvělého týmu, kde se trénováním dá uživit.

***

* * Poprvé se ženský box objevil již v roce 1904 jako ukázkový sport na olympiádě. Následně ale ve většině zemí světa nebyl uznáván, a někde dokonce i úplně zakázán. * To se začalo měnit až v 70. letech minulého století. Průkopnicí se stala Američanka Cathy „Cat“ Davisová. Její zápasy dokonce vysílala televize. * Koncem devadesátých let potvrdila Mezinárodní boxerská asociace AIBA pravidla pro ženský box. V roce 1999 proběhlo první ME, světový šampionát o dva roky později. * Dnes ženy boxují ve víc než 100 zemích světa. Ženský box je velmi populární především v Latinské Americe, Německu a USA. * Od olympiády v Londýně 2012 bude ženský box zahrnutý do programu her. * Velké jméno ženskému boxu udělala dcera Muhammada Aliho Laila. Kariéru ukončila v roce 2006 jako neporažená šampionka. V posledním zápase si vydělala přes 1,5 milionu dolarů. * V profesionálním boxu se nyní pohybuje pět českých a slovenských boxerek.

Ženy v ringu V Londýně 2012 budou opět na olympiádě

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás