130 let

Policie podezírá zaměstnance bezpečnostní agentury Františka Procházku (vlevo snímek mladšího data) z toho, že v sobotu 1. prosince ukradl z objektu firmy v Praze 3 půl miliardy korun v hotovosti. Podezřelý je na útěku. | foto: ČTK

Možná ho chytí, jak jede třístovkou

Česko
  •   10:06
PRAHA - Jak uvažuje člověk, který ukradne za bílého dne z trezoru firmy, ve které pracuje, více než půl miliardy korun? „Musí to být člověk, který moc nepřemýšlí nad rizikem a úplně v klidu ho podstoupí. To znamená, že pravděpodobně bez nějaké velké přípravy, jde do takovéto akce,“ říká klinický psycholog Petr Moos.
Člověk, který provede něco takového bude pravděpodobně „akcentovaná“ osobnost. To znamená, že je schopen naprosto bez emocí takovou věc provést. Každý si totiž nese své osobnostní rysy, které určují jeho chování v různých situacích. Je to celá soustava rysů, u někoho ale jeden nápadně vyčnívá.

„Například velmi nápadný osobnostní rys je ten, že v situaci, kdy má většina lidí strach, takový člověk strach vůbec nepociťuje. On si ani neuvědomuje tu grandiozitu celého činu, V podstatě si myslím, že tento člověk svůj čin provedl jaksi mimochodem,“ říká Moos.

Co ale může prožít člověk, který najednou z ničeho nic má půl miliardy korun? „Pokud by to byla takováto osobnost, trošku psychopatická, tak si myslím, že by to musel být opravdu velký kabrňák, aby ho to neovlivnilo,“ říká Moos. „Je možné, že takového člověka nachytají jak jede třístovkou po dálnici.“

Na druhou stranu to, jak byla krádež provedena, ukazuje na člověka, který je velmi klidný a emočně vyrovnaný. „Pravděpodobně to takového člověka nijak neohrozí,“ míní Moos. Takováto krádež se však nedá srovnávat s výhrou ve sportce. „Naopak si paradoxně myslím, že člověk, který vyhraje takovou částku, je mnohem více náchylnější k tomu se zbláznit než člověk, který peníze ukradne,“ říká psycholog.
Autor: Bedřich Kratochvíl
Témata: Petr Moos
  • Vybrali jsme pro Vás