Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

BIS řeší podezření na úniky tajných informací na Hradě. Mynáře zřejmě čeká výslech

Pro Vratislava Mynáře přijelo ráno před devátou auto Policie ČR. Řidič zacouval za bránu na plochu před garáží. Kancléř za chvíli nastoupil a odjel. Na dotazy novinářů neodpověděl. (20. října 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Prezident Miloš Zeman a jeho nejbližší okolí čelí podezření kvůli možnému úniku tajných informací. Případ už před hospitalizací hlavy státu začala řešit Národní centrála proti organizovanému zločinu a také kontrarozvědka BIS. Právě její informace měly utíkat. Ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák však pro iDNES.cz řekl, že Hrad v této záležitosti nikdo nekontaktoval.
  10:52aktualizováno  12:17

Informaci, že Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) se zabývá podezřením, že z okolí prezidenta Miloše Zemana unikají utajované informace, které mají pocházet hlavně z Bezpečnostní informační služby (BIS), přinesl jako první Deník N. Odvolal se přitom na čtyři dobře informované zdroje.

Policie podle listu případ řeší už několik týdnů. Kontrarozvědka už navíc policistům předala informace k této věci.

Redakce iDNES.cz oslovila s dotazem mluvčího BIS Ladislava Štichu, zda skutečně úniky tajných informací na Hradě vyšetřuje či již někoho vyslechla. „Konkrétní případy nekomentujeme. Obecně platí, že BIS se v rámci své působnosti zabývá také vyhodnocováním událostí o činnostech, které ohrožují utajované informace,“ sdělil na dotaz redakce Šticha. 

Nikdo nás nekontaktoval

Stejně tak redakce oslovila i NCOZ. „Omlouvám se, ale náš útvar zpravidla nesděluje, zda se nějakou konkrétní věcí zabývá, či nezabývá,“ reagoval na dotazy mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Zdroje Deníku N potvrdily, že samotná BIS se chystá zvát na vlastní výslechy pracovníky prezidentské kanceláře. „Připravují si to,“ řekl jeden ze zdrojů.

Podávat vysvětlení ohledně úniků tajných informací z Hradu má jít vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář i pověřený šéf bezpečnostního odboru Jan Novák. Oba muže spojuje to, že nemají prověrku od Národního bezpečnostního úřadu, která by je k nakládání s utajovanými informacemi opravňovala.

Zeman žádá jména ruských špionů. Nehorázný požadavek, míní odborníci

Na policii a do kontrarozvědky pak má být pozván i Novákův zástupce Jiří Rom, který na Hrad přestoupil loni v létě právě z BIS. V případě, že by policie někoho obvinila a kauza se dostala až k soudu, za ohrožení utajované informace podle zákona hrozí i několikaleté tresty.

Redakce iDNES.cz kontaktovala i Nováka. Ten však uvedl, že o údajném vyšetřování nemá žádné informace. „KPR v této věci nikdo nekontaktoval. Na funkci ředitele Sekce administrativní KPR mám přístup k utajovaným spisům stupně Vyhrazené. V minulosti, a v jiných funkcích, jsem byl opakovaně prověřen a poučen pro stupeň Přísně tajné,“ řekl pro iDNES.cz Novák. 

Podle něj ochranu utajovaných informací zabezpečuje v KPR bezpečnostní ředitelka a tým pracovníku s prověřením na Přísně tajné. „S utajovanými informacemi je na Pražském hradě nakládáno podle zákona a KPR splňuje všechny standardy v oblasti ochrany utajovaných informací,“ dodal Novák.

Ten poté na stránkách Hradu zveřejnil další komentář. „Pokud z BIS nebo jiné instituce unikají utajované informace k vybraným novinářům, neděje se tak cestou Kanceláře prezidenta republiky. Zveřejnění informací o údajném utajovaném vyšetřovaní týkajícím se KPR, a to v době hospitalizace prezidenta republiky, není náhodné,“ napsal v tiskové zprávě, kterou Hrad zveřejnil.

Redakce stejně tak kontaktovala i Vratislava Mynáře, ten však doposud na dotaz nereagoval. 

Krajskému lídrovi Zemanovců Vratislavu Mynářovi nepomohla do Sněmovny...

Krajskému lídrovi Zemanovců Vratislavu Mynářovi nepomohla do Sněmovny prezidentova předvolební návštěva ve Zlínském kraji ani obří plachty na stěnách bývalé hradišťské věznice.

Vrchní státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, odmítlo věc komentovat. „Nevyjadřujeme se k tomu, jaké věci jsou, či nejsou případně prověřovány, a to tím spíše, měl-li by být předmětem prověřování únik utajovaných informací,“ řekl Deníku N Marek Bodlák z VSZ. Zdroje Deníku N nechtěly prozradit, o které konkrétní úniky informací se policie zajímá.

Zeman si stěžoval na odposlechy BIS

Naposledy když prezident v srpnu oznámil, že BIS odposlouchávala jeho nejbližší okolí: kancléře Mynáře a poradce Martina Nejedlého. Tyto informace měl Zemanovi předat důstojník BIS.  

„Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, a tedy i mě,“ řekl tehdy Zeman. Dodal, že kvůli záležitosti kontaktoval premiéra Andreje Babiše, který mu posléze sdělil, že odposlechy zastavil. „Ale nebyla to pravda, z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ řekl v srpnu Zeman.

Zemanovy hry s BIS. Jak prezident zjistil, že je Hrad odposloucháván?

Seznam Zprávy poté upozornily i na to, jak kancléř Mynář v červenci pro Blesk komentoval kauzu výbuchů ve Vrběticích, do kterých byli podle vyšetřovatelů zapojeni agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Mynář v rozhovoru řekl, že důkazem o zapojení ruské tajné služby byly fotografie agentů z kamery umístěné v areálu skladu. Není přitom jasné, jak se Mynář, který nemá bezpečnostní prověrku, k těmto neveřejným informacím dostal.

Únik tajných informací je další závažné podezření, které kriminalisté kolem Kanceláře prezidenta republiky řeší. V úterý se totiž policie začala zabývat okolnostmi kolem zdravotního stavu Miloše Zemana s ohledem na možné trestné činy proti republice.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Imperial Hotel Ostrava
Recepční

Imperial Hotel Ostrava
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 21 500 - 25 000 Kč

Mohlo by vás zajímat