130 let

Mýtus Kalouskových povolenek

Česko

DISKUSE

Vláda ve středu s velkou pompou oznámila, že našla řešení fotovoltaického průšvihu. Dobrá zpráva je, že uvažuje o zdanění, špatná, že do svých plánů zahrnula nesmysl z dílny šéfa Svazu průmyslu a obchodu a solárního podnikatele v jedné osobě Jaroslava Míla, který s takovou vervou protlačuje ministr financí Miroslav Kalousek. Řeč je o prodeji emisních povolenek a potíž v tom, že nejen jejich využití, ale i výnos jsou značně diskutabilní.

Nesmysl je už něco takového vůbec navrhovat - „znečišťovatelé“, tj. výrobci elektřiny a tepla, si náklady na nákup povolenek promítnou do prodejních cen, a jsme tam, kde jsme byli (vývar fotovoltaik zaplatí spotřebitel); nemluvě o tom, že to vlastně vůbec neřeší podstatu průšvihu se solární branží, tj. bláznivě nadsazené zisky slunečních spekulantů.

Mnohem zásadnější argument proti povolenkám zní: zisk z nich je nejen krátkodobý, ale hlavně virtuální.

S povolenkami se to totiž má tak: Evropský parlament před dvěma lety schválil klimaticko-energetický balíček a v rámci něj Česku a několika dalším zemím zahlceným tepelnými elektrárnami „odpustil“ na období let 2013 až 2020 nákup emisních povolenek. Ovšem s podmínkou.

Zákon o povolenkách, který loni schválili čeští poslanci, říká, že uhelné a plynové elektrárny ministerstvu předloží „plán týkající se investic do vybavení a modernizace zařízení a do čistých technologií, v hodnotě odpovídající alespoň předpokládané tržní hodnotě bezplatně přidělovaných povolenek“. Povolenky tudíž nejsou „zdarma“, jak tvrdí například Kalousek, ale za investice. Jak na svém blogu trefně poznamenal ekonom Petr Mach - „stát nemůže chtít dodržení půlky zákona (nechat firmy investovat) a nedodržet druhou půlku (dát povolenky zdarma)“.

Plán vlády navíc ještě musí posvětit EU, a ta jej zatím neschválila. Je proto s podivem, jak suverénně Míl s Kalouskem operují s čísly, která vlastně nejsou vůbec jistá (90 až 100 miliard korun) - nikde není psáno, že k tomu EU nebude mít připomínky a že se ona výhoda definovaná klimaticko-energetickým balíčkem dodatečně nescvrkne třeba na 50 miliard korun (jinými slovy, že přece jen nějaké povolenky v období let 2013 až 2020 budeme muset nakoupit).

O autorovi| Pavel Černý, redaktor LN

Autor: