130 let

Mzdy rostly nejméně za deset let

Česko

Průměrná mzda se loni zvýšila o 463 korun na 23 951 korun, reálně však vzrostla jen o půl procenta

PRAHA Na konci loňského roku rostly průměrné mzdy nejpomaleji za poslední desetiletí. Po započtení inflace se dokonce o více než procento snížily. Podle ekonomů se výrazné zlepšení růstu platů nedá očekávat ani v letoším roce.

Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se průměrná mzda meziročně zvýšila o 239 korun na 25 803 korun. Na průměrnou mzdu však nedosáhnou zhruba dvě třetiny obyvatel Česka. Nejčastější mzda, kterou bere největší počet zaměstnanců, je o několik tisíc korun nižší než průměrná. Navíc vzhledem k tomu, že se v posledním čtvrtletí loňského roku zvýšily ceny zboží a služeb o 2,1 procenta, reálná mzda ve skutečnosti klesla o 1,2 procenta. Vyplývá to ze včera zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). „Závěr loňského roku peněženkám zaměstnanců nepřál. K propadu došlo u zaměstnanců veřejného sektoru, což bylo možné tušit v souvislosti s vládní snahou o úspory,“ řekl Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

Stát šetří víc než firmy To, že stát začal na mzdách svých zaměstnanců šetřit již na konci loňského roku, dokazuje pokles průměrné mzdy ve veřejném sektoru o 1074 korun. Státní zaměstnanci tak v průměru brali 26 422 korun, tedy téměř o čtyři procenta méně než o rok dříve. Reálná mzda poklesla dokonce o 5,9 procenta.

„Mzda v nepodnikatelském sektoru je i přesto stále vyšší než v podnikatelském. To není ale dlouhodobě udržitelné a můžeme si být jistí, že se to brzo změní,“ upozornil Vladimír Pikora, analytik společnosti NextFinance.

Podle statistik ČSÚ se totiž již na konci loňského roku zvýšila průměrná mzda v soukromé sféře o 536 korun na 25 660 korun. Po započtení inflace sice průměrné mzdy stagnovaly, ale kupní síla zaměstnanců privátního sektoru zůstala stejná.

„Snížení rozdílu v úrovni odměňování v obou sektorech vytváří nevítanou distorzi na trhu práce, kde se atraktivita práce ve veřejném sektoru pro kvalifikované zaměstnance a absolventy škol dále snižuje,“ vysvětlil Pavel Mertlík, analytik Raiffeisenbank.

Letos mzdy porostou jen mírně Průměrná mzda za celý loňský rok vzrostla meziročně o 463 korun na 23 951 korun. „Kladný růst reálné mzdy v roce, který řada firem vnímala stále jako krizový, je bezesporu dobrá zpráva,“ uvedl Libor Stodola, odborník na řízení lidských zdrojů české pobočky PricewaterhouseCoopers. Nominálně sice průměrná mzda loni vzrostla o dvě procenta, po započítání inflace však nárůst činil jen půl procenta. Podobně jako v posledním čtvrtletí i za celý loňský rok rostly mzdy u soukromníků rychleji než ve státní správě.

V privátním sektoru se průměrná mzda zvýšila o 2,6 procenta, po zohlednění inflace pak nárůst činil 1,1 procenta. Státním zaměstnancům se průměrná mzda snížila, a to jak nominálně, tak reálně o 0,6, respektive 2,1 procenta.

Vzhledem k pokračujícím vládním škrtům, stále vysoké nezaměstnanosti a chystanému sjednocení daně z přidané hodnoty se na rychlejší růst mezd nemůžeme těšit ani v letošním roce. „Veřejný sektor bude šetřit, podnikatelský přidávat jen opatrně. Je proto velmi pravděpodobné, že reálné mzdy budou klesat i nadále,“ vysvětlil Stodola.

***

Průměrná mzda v roce 2010 meziroční růst platů v procentech

Liberecký kraj

Ústecký kraj 21 521 Kč + 1,6 %

Karlovarský kraj 20 179 Kč + 3,3 %

Plzeňský kraj 22 642 Kč + 2,9 %

Praha 29 744 Kč + 0,4 %

Královéhradecký kraj + 2,7 %

Moravskoslezský kraj 22 043 Kč + 3,1 %

Pardubický kraj 20 666 Kč + 2,3 %

Středočeský kraj 23 186 Kč + 2,5%

Vysočina 20 992 Kč + 3,5%

Olomoucký kraj 20 793 Kč + 3,2 %

Zlínský kraj 20 637 Kč + 3,4 %

Jihomoravský kraj 22 143 Kč + 1,0 %

Jihočeský kraj 21 027 Kč + 2,7 %

Zdroj: ČSÚ /hell

Autor: