Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Českokrumlovsku se srazily osobní vlaky. Mezi 14 zraněnými jsou i děti

Česko

  14:44aktualizováno  20:48
Mříč - Dva osobní vlaky se ve čtvrtek dopoledne srazily u obce Mříč na Českokrumlovsku. Při nehodě se zranilo 14 lidí, z toho čtyři středně těžce. Příčinou nehody byla pravděpodobně chyba jednoho ze strojvedoucích, který vjel na jednokolejné trati do místa přes zákaz.

Na Českokrumlovsku se srazily osobní vlaky. Mezi 14 zraněnými jsou i děti. foto: David Peltán, MAFRA

Čtyři středně těžce zranění skončili v českobudějovické nemocnici, kde by měli zůstat nejméně do pátku. Provoz na trati mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem byl více než 11 hodin přerušený.

Na Českokrumlovsku se srazily osobní vlaky. Mezi 14 zraněnými jsou i děti.
Na Českokrumlovsku se srazily osobní vlaky. Mezi 14 zraněnými jsou i děti.

Obnoven byl před 20:00, v úseku Boršov - Křemže ovšem smí zatím vlaky jezdit maximální rychlostí 10 kilometrů v hodině. Ve vlacích jelo přibližně 50 lidí. Nejvážnější újmu utrpěla mladá žena, kterou záchranáři ošetřili s podezřením na poranění hlavy a s podvrtnutou krční páteří.

Podle mluvčí jihočeské záchranné služby Petry Kafkové se středně těžká zranění týkala většinou pohmoždění krku nebo úrazů hlavy. Mezi zraněnými je i jeden ze strojvedoucích. „Nikdo nebyl ohrožený na životě, všichni byli stabilizovaní,“ uvedla mluvčí. Dodala, že lehká zranění znamenala spíše pohmožděniny, které lidi utrpěli při pádu ve vlaku po srážce. Kafková potvrdila, že mezi lehce zraněnými byly i tři děti předškolního věku.

Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně vrtulníku.

Přesné příčiny srážky zatím nejsou známy, událost vyšetřuje policie. Škoda na soupravách a trati činí více než šest milionů korun. Trať obsluhuje společnost GW train.

Federace strojvůdců ČR uvedla, že podle ní stojí za srážkou nedostatečné technické vybavení jedné ze souprav. Elektronické zabezpečení zastavilo jen jeden vlak, druhý kvůli chybějícímu zařízení pokračoval v jízdě, stojí v prohlášení federace, podle níž se jedná o dopravce. Jeho stanovisko se nepodařilo získat.

Cestující museli celý den využívat mezi Českými Budějovicemi a Horní Planou náhradní autobusovou dopravu. Spoje na trati využívají většinou turisté, kteří cestují z Českých Budějovic do Českého Krumlova, k lipenské přehradě nebo na Šumavu.

Čelní srážky vlaků v Česku za posledních 15 let

22. července 2004 - Při čelní srážce dvou osobních vlaků u Blanice na Strakonicku zahynuli dva lidé a 29 osob bylo zraněno, z toho 16 těžce. Vlaky se měly křižovat v Bavorově, strojvedoucí ale podepsal rozkaz o křižování a pokračoval v cestě. Za obecné ohrožení ho potrestal soud čtyřmi lety vězení.

1. září 2007 - Dva motorové osobní vlaky se čelně srazily mezi zastávkami Pražák a Svinětice u Vodňan na Strakonicku. V soupravách cestovalo celkem 25 lidí. Lehké zranění utrpělo 12 lidí a jedna žena byla zraněna středně těžce.

10. listopadu 2008 - Ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku se osobní vlak se dvěma vagony jedoucí z Pardubic střetl asi 20 metrů před vjezdovým návěstidlem do stanice s posunujícím nákladním vlakem. Zraněno bylo 13 lidí, z toho dva těžce.

16. února 2009 - Přes 40 zraněných, z toho tři těžká, si vyžádala čelní srážka osobních vlaků na jednokolejné trati v Paskově na Frýdecko-Místecku. Viníkem nehody byl strojvedoucí motorového vlaku jedoucího od Paskova do Ostravy, který nepočkal na osobní vlak z Ostravy, s nímž se měl ve stanici křižovat.

2. února 2011 - Na nádraží ve Vodňanech srazily osobní a nákladní vlak. Při nehodě zahynula osmašedesátiletá cestující, 12 lidí bylo zraněno. Osobní vlak z vodňanského nádraží vyjel zřejmě dřív, než podle jízdního řádu měl.

28. března 2015 - Na trati mezi Velkými Žernoseky a Litoměřicemi se ráno u obce Žalhostice srazily dva nákladní vlaky. Strojvedoucí jednoho z vlaků skončil v nemocnici.

10. července 2016 - Nedaleko stanice Rotava na Sokolovsku se v nízké rychlosti čelně srazily dva osobní vlaky. Ve vlacích cestovalo 15 lidí včetně strojvedoucích, zraněno bylo sedm lidí. Škoda přesáhla milion korun.

30. srpna 2016 - Při čelní srážce dvou vlaků provozovaných Jindřichohradeckými místními drahami utrpělo devět lidí lehké zranění. Vlaky se srazily na trati mezi Jindřichovým Hradcem a Obrataní poblíž Chvalkova na Pelhřimovsku.

3. května 2018 - U obce Mříč na Českokrumlovsku se ráno srazily dva osobní vlaky. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému. Podle drážní inspekce je šest lidí zraněných. Škoda činí přibližně šest milionů korun.

Autor:

Mohlo by vás zajímat