8. října 2012 15:42, aktualizováno  19:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za obviněním Dalíka stojí výslech klíčového svědka v cizině

Marek Dalík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Dalík | foto: Lidové noviny

PRAHA Kriminalistům v případu korupce kolem nákupu obrněnců Pandur opět výrazně pomohla rakouská stopa. Minulý týden totiž proběhl klíčový výslech, na základě něhož v pondělí obvinili lobbistu Marka Dalíka.

Okolnosti předcházející Dalíkově zadržení serveru Lidovky.cz přiblížila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. "To je práce rakousko-českého týmu. V minulém týdnu se v cizině odehrál jeden z důležitých výslechů. Když jsme potom srovnali všechny důkazy, museli jsme bezodkladně konat," popsala.

ČTĚTE TAKÉ:

Čí svědectví ukázalo na blízkého spolupracovníka expremiéra Mirka Topolánka (ODS), nechtěla Bradáčová komentovat. "Já nejsem ta, která jako v minulosti bude komentovat koho, kdy a jak vyslýchali," řekla k tomu jen.

Česko-rakouský tým vyšetřuje podezřelý nákup obrněnců od roku 2010, původně s podezřením na trestný čin pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Dalíka nicméně v pondělí policie obvinila z pokusu o podvod. Zadržela ho v neděli večer, když se vracel z baru.

Jestli se k překvalifikování rozhodla na základě výslechu, není jasné. "Nebudu vám k tomu sdělovat už vůbec nic," uvedla stroze Bradáčová.

Lenka Bradáčová

Lenka Bradáčová

Podle médií se policie také bála, že Dalík hodlá během několika dní zmizet do zahraničí. Server Týden.cz píše, že Dalík prodal svému společníkovi Radku Mašínovi poloviční podíl ve firmě Ráj 7, s. r. o., která provozuje restauraci Riva Bella v nově budované části Holešovic.

Už před rokem prozradil Topolánek médiím, že Dalík zvažuje odchod z Česka. "Je znechucen místními poměry. Rozhoduje se, jestli tu bude dál žít," řekl tehdy expremiér.

V případu loni policii pomohl výslech rakouského manažera Stephana Szücse - údajně dosvědčil, že si Dalík řekl o úplatek půl miliardy korun za zprostředkování obchodu. Lobbista to tehdy označil za "úplný nesmysl". Jenže výpověď nového svědka patrně potvrzuje Szücsovu verzi.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD, nyní LEV 21). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr.

O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouva na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009.

ogoOndřej Golis

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz