130 let

Na korupci v armádě se vrhne pět státních zástupců

Česko

PRAHA Ministr vnitra Radek John chce, aby žalobci vypracovali analýzu, proč se zatím nepodařilo rozkrýt pozadí žádné podezřelé armádní zakázky. „Snažím se najít cestu, jak udělat inventuru případů, které byly odloženy,“ řekl včera John LN. O korupci v armádě sice totiž podle něj každý ví, „ale nikdy se nic nevyšetřilo“.

Ještě než stačil John své přání vyjevit, zareagovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, pod které dozor na řadu podezřelých tendrů spadá. Jeho šéf Vlastimil Rampula svolal mimořádnou tiskovou konferenci, na které řekl, že se po včerejším jednání s šéfy protikorupční policie rozhodl zřídit pětičlennou pracovní skupinu, která by prověřila „alarmující obvinění“ médií, že vyšetřování kauz v minulosti kdosi brzdil.

Pracovní skupina bude interní, takže ji budou tvořit výhradně Rampulovi podřízení. Nebude mít také pravomoc jakkoliv zasahovat do živých kauz a její výstup bude výhradně analytický. Nehledě na tyto nedostatky ministr obranyAlexandr Vondra její zřízení uvítal. „Myslím, že je to správný krok,“ napsal v SMS. Právě s Vondrou hodlá Rampula podle svých slov úzce spolupracovat: „Hodlám oslovit ministra obrany, zejména pokud jde o jeho aktuální zjištění z probíhající kontroly hospodaření v jeho resortu.“

Největší podezření, že při armádních zakázkách mohlo docházet ke korupci, vzbuzují především tři aféry - kauza pandury, případ pronájmu letounů Gripen a nedávný plánovaný nákup minometů.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Pronájmem čtrnácti stíhaček Gripen za 19,8 miliardy korun se policie zabývá prakticky od doby podepsání kontraktu v roce 2004. Vyšetřování podezření, že kontrakt provázely obří úplatky v celkové výši stamilionů korun, které mohly částečně skončit v kapsách českých politiků, se ovšem vleče a policisté ho opakovaně odkládali a zase zahajovali. Nyní se jím kriminalisté zabývají znovu, konkrétní výsledek ale zatím na obzoru není. Podobný osud má i nákup 107 transportérů Pandur za 14 miliard korun, který také od začátku provází podezření z korupce. První, později revidovanou smlouvu podepsal s rakouskou firmou Steyr tehdejší odstupující ministr obrany Karel Kühnl již v létě 2006, přesto dosud policie s žalobci podezření nepotvrdila ani nevyvrátila. Pokrok si žalobci slibují od pátečního podpisu smlouvy o spolupráci s rakouskou prokuraturou. Nově pak MF DNES odhalila, že náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva požadoval po finské firmě Patria provizi za stamilionovou dodávku minometů. Peníze chtěl prý lobbista Josef Jindra vyfakturovat jako „sportovní akci“. Sociální demokraté a komunisté navrhují zřízení parlamentní komise, která by sérii podezřelých zakázek prošetřila. Ve sněmovně jim ale nejspíš budou chybět hlasy, vládní koalice totiž o zřízení komise zrovna velký zájem nemá. Například podle Johna je „inventura“ na státních zastupitelstvích užitečnější, když prý žádná parlamentní komise nikdy nic nevyšetřila. John také tvrdí, že má od konkrétních policistů informace o „zakončovačích“, kteří mají odkládání věcí na svědomí.

Autor: