• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Na krizi v USA doplácejí černoši

Česko

EKONOMICKÝ SLOUPEK

Ve Spojených státech včera vyšla výroční zpráva o trhu s bydlením. Vyplývá z ní, že lidé, kterým měla volná pravidla pro udělování hypoték pomoci nejvíce, na současnou krizi naopak nejvíce doplácejí. Například ve čtvrtích, kde dominuje barevné obyvatelstvo s nízkými příjmy, stoupl od roku 2007 poměr nesplácených hypoték na 8,4 procenta v porovnání se 6,3 procenta v oblastech s bílým obyvatelstvem. A zatímco bez práce bylo v dubnu osm procent bělochů, mezi Američany afrického původu to bylo patnáct procent lidí.

V chudých čtvrtích také nejvíce padají ceny nemovitostí. Výzkumníci z Harvardu přišli na to, že v těchto oblastech klesla cena domů ve srovnání s bohatými čtvrtěmi téměř dvojnásobně.

A tak chudí Američané, aby vůbec mohli splácet vlastní bydlení, musí tvrdě šetřit. Podle autorů tím loni přispěli ke snížení ekonomického výkonu země o 0,9 procenta. „Žádné jasné známky oživení na trhu s bydlením tu nejsou, rostoucí nezaměstnanost a počet nesplácených hypoték tak dál tlačí tržní ceny dolů,“ konstatují autoři zprávy, podle nichž nefunguje ani státní pomoc v této oblasti.

Miliony lidí možná zachránily své nemovitosti před zabavením bankou, ale stoupající počet lidí, kteří přišli o práci, nevěstí pro trh s bydlením nic dobrého.

Dokud se počet propadlých zástav nezastaví, nelze mluvit o konci krize trhu s bydlením. Ovšem ani pak nelze čekat rychlé oživení. Banky teď požadují po zájemcích o hypotéku vyšší příjmy a chtějí složit vyšší akontaci. To všechno znamená, že se trh bude rozjíždět jen velmi pomalu.

Americký trh s bydlením tak budou muset zachraňovat potomci generace, která právě odchází na penzi. Na ně bude Amerika spoléhat v následujících deseti letech. A nejen Amerika. Na oživení amerického trhu s bydlením čeká celý svět.

Autor: Jaroslav Plesl
  • Vybrali jsme pro Vás