Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na semaforu je Praha dál oranžová, tedy nejvýznamnější ohnisko nákazy. Přibylo deset zelených okresů

Koronavirus v Česku (ilustrační foto). foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha - Praha zůstává na mapě okresů podle rizika nákazy v oranžové barvě a je nejvýznamnějším lokálním ohniskem nemoci covid-19 v Česku. V hlavním městě se proto přijala další opatření. V zeleném stupni je aktuálně deset okresů, zejména ve středních Čechách kolem Prahy a také na jižní Moravě. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.
  14:53aktualizováno  17:53

Takzvaný semafor má podle míry rizika nákazy novým typem koronaviru tři stupně, od nejnižšího zeleného přes oranžový po červený.

Podle ministerstva v Praze začíná komunitní přenos. Zelenou barvu dostaly nově okresy Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Třebíč a Blansko, už podle dosavadního semaforu byly zelené Kolínsko a Příbramsko. Ze zelené zóny naopak oproti minulému týdnu vypadly okresy Žďár nad Sázavou a Brno-město, riziko nákazy je v nich nyní podle hygieniků zanedbatelné stejně jako ve zbylých částech České republiky.

Česko má v posledních dnech každý den rekordní přírůstky počtu nakažených koronavirem. Ve středu přesáhl hranici 600 a dostal se na 649. Ve čtvrtek ministerstvo evidovalo 680 nových případů. V Praze hygienici za 24 hodin do čtvrtečního podvečera odhalili 168 nakažených, z toho 68 mladých lidí, tři děti či 38 zahraničních turistů a pracovníků.

Povinné roušky v obchodech, na chodbách škol a zavřené noční bary. Praha zpřísňuje opatření proti covidu

„Praha zůstala v oranžové barvě. Bohužel nedošlo k žádnému zlepšení situace. Naopak. Podle součtu bodů došlo k vzestupu,“ řekla na tiskové konferenci ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Hlavní město má denní skóre šest bodů z deseti. „Je to alarmující. Je to velký problém pro Prahu jako takovou i pro Prahu v kontextu ostatních států a měst,“ podotkla Jágrová. Přiznala, že hygienici už nestíhají rychle dohledávat všechny kontakty nakažených.

Pražská hygiena nařizuje od 9. září nosit roušky v obchodech a nákupních centrech. Restaurace, bary a kluby musí být od půlnoci do 06:00 zavřené. Od 14. září budou roušky povinné ve společných prostorách škol. Pro Středočeský ani Jihomoravský kraj se podobná opatření zatím nechystají, oznámili tamní hygienici.

Ve středních Čechách dramaticky nepřibývá hospitalizovaných ani nemocných z rizikových skupin, například seniorů, řekla ČTK mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová. Na jižní Moravě sice za poslední týden přibylo přes 320 nakažených, nemoc se ale nešíří nekontrolovaně a nové případy se objevují třeba v rodinách či mezi kontakty nakažených, uvedla Radka Boháčová z tamní hygienické stanice.

Podle bývalého hlavního epidemiologa Romana Prymuly je přijímání opatření správné. „Opravdu jsme se dostali (v Praze) na chvost Evropy a nárůsty čísel jsou velké. Děsíme se čísel Španělska a Francie - 8500 a 6500, když je ale přepočítáme na počet obyvatel, tak příliš daleko nejsme. Někde jsme i před nimi,“ řekl v České televizi Prymula. Míní, že by lidé měli dodržovat odstupy.

Situace je tristní, přiznala Jágrová. Pražská hygiena stíhá trasovat kontakty nakažených jen obtížně

Podle zprávy o situaci za týden od 26. srpna do 1. září je za vysokým počtem potvrzených případů v Česku nejen víc provedených testů, ale i šíření nemoci. To v Praze ještě sílí. Naopak situace v už dřív zasažených regionech jako Moravskoslezský kraj se zklidňuje a riziko se tam nezvedá.

„Pozitivní zprávou je, že plošně nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Lidé nad 65 let tvoří asi desetinu nových pacientů s covidem-19, lidé nad 75 let pak pět procent.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové počty hospitalizovaných rostou, což musí vést k větší obezřetnosti. Většina nakažených je ale bez příznaků, nebo je u nich průběh nemoci mírný. Velmi nízká je také úmrtnost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

V Praze denně přibývá víc než stovka nakažených, tedy 7,8 na 100 000 obyvatel. Počet případů za 14 dní podle ministerstva „atakuje hranici“ sta na 100 000 obyvatel. Jágrová řekla, že u zhruba 30 procent nakažených v Praze není zdroj nákazy známý. Hygienici očekávají, že v příštích dnech denní přírůstky budou ještě vyšší.

Podle zprávy přibylo v hlavním městě za sledovaný týden deset takzvaných klastrů nákazy, celkem jich tu bylo 23. Lidé nad 65 let tvořili 6,2 procenta nových pacientů. Méně než desetina nově nakažených měla příznaky. Na jednotkách intenzivní péče bylo do 13 nemocných.

Lidé, u nichž se podařilo prokázat zdroj infekce, se nejčastěji nakazili v rodině, na pracovišti či při návštěvě společenských a sportovních akcí. Mezi nakaženými byli i zahraniční pracovníci a turisté i Češi, kteří se z ciziny vracejí.

Jágrová: Stoupá i počet nakažených v nejrizikovější skupině

Avizované zpřísnění opatření proti šíření koronaviru v Praze vysvětlila v pátek ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová nárůstem nových případů v hlavním městě za poslední týden, kdy bylo zjištěno 726 nakažených. Jde tedy o stovku lidí denně, což považuje za alarmující, řekla novinářům. Ve čtvrtek přibylo 168 nemocných, 68 z nich jsou lidé ve věku 20 až 29 let. Sice pomalu, ale stále stoupá i počet nemocných v nejrizikovější skupině starších nad 65 let a počet nemocných s potřebou hospitalizace, uvedla.

Nejvíc se nemoc šíří mezi dvacetiletými až třicetiletými, hygiena proto podle Jágrové přistoupila k omezení provozu barů mezi půlnocí a šestou hodinou ráno, a to od 9. září. Mezi školáky jsou podle Jágrové počty nakažených v jednotkách.

Velký podíl nově nakažených nyní v Praze podle Jágrové tvoří cizinci. Ve čtvrtek jich bylo 38 ze 168 nahlášených případů. „Částečně jsou to turisté, částečně agenturní zaměstnanci s 90denními vízy,“ uvedla. Jde podle ní o lidi z celé Evropy, přičemž zastoupení turistů a zaměstnanců je zhruba půl na půl.

Kvůli epidemii nového typu koronaviru bude v Praze povinné nosit roušky v obchodech a nákupních centrech od 9. září. Od stejného data bude nutné od půlnoci do 06:00 uzavírat provozovny stravovacích služeb. Od 14. září budou povinné roušky ve společných prostorech škol. Povinné zůstane nošení roušek v hromadné dopravě, ve všech vnitřních prostorách nádražních budov i na Letišti Václava Havla. Povinné nošení roušek v celém Česku se vrátilo 1. září při cestách hromadnou dopravou, při návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

Od 1. března, kdy se objevily v Česku první případy nákazy koronavirem, bylo v Praze zaznamenáno 5470 nakažených. Většina onemocnění je podle Jágrové bezpříznaková nebo s lehkými příznaky.

Autor: